Celoživotní plodnost mužů? Po čtyřicítce klesá kvalita spermií, dítě může mít zdravotní potíže, upozorňují studie

Výsledky klinických studií ukázaly, že s rostoucím věkem muže se snižuje kvalita jeho ejakulátu – klesá například jeho objem i počet pohyblivých spermií. Podařilo se také prokázat, že ženám se starším partnerem trvá delší dobu, než u nich dojde k úspěšnému oplodnění. Navíc nízká kvalita spermií může ohrozit nejen vývoj plodu, ale zvyšuje i riziko rozvoje některých onemocnění dítěte v budoucnosti.
Mnohdy jediná cesta k založení vlastní rodiny vede přes dárcovství vajíčka
Mnohdy jediná cesta k založení vlastní rodiny vede přes dárcovství vajíčka
christianabella/pixabay

reklama

Vyšší věk u mužů v době početí potomka může podle vědeckých studií negativně ovlivnit vývoj plodu a také budoucí zdravotní stav dítěte. Děti starších otců jsou například náchylnější k achondroplasii při které dochází k růstovým poruchám. Některé rozsáhlé epidemiologické studie z poslední doby navíc zjistily, že u dětí otců starších 45 let se více než u dětí mladších otců objevují během života psychické poruchy, jako například schizofrenie, nebo i některá vzácná nádorová onemocnění.

Navíc věk muže se může podepsat i na tom, jak dlouho páru trvá, než žena otěhotní. „V jedné studii, která proběhla ve Velké Británii, trvalo oplodnění průměrně 22,5 měsíců u skupiny žen mladších 25 let a jejich partnerů starších 45 let. Oproti tomu stejně staré ženy s partnery mladšími 25 let otěhotněly maximálně do šesti měsíců, “ uvedla bioložka Zuzana Krátká z imunologické laboratoře Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet s tím, že plodnost muže ovlivňuje nejen nezdravý životní styl nebo různá onemocnění, ale i některé genetické či vývojové vady a změny v hladinách hormonů.  

České právo náhradní mateřství nezakazuje

Náhradní mateřství: V USA často využívaná možnost, u nás ho zákon nezakazuje

I u neplodnosti mužů je důležitá včasná diagnoza

Možnosti léčby neplodnosti u mužů nejsou sice tak velké, jako u žen, ale cílená specifická léčba, podpůrná léčba antioxidanty a úprava životního stylu mohou postupně zlepšit kvalitu spermií a přispět k úspěšnému otěhotnění partnerky. „Při zjištění nízké kvality spermií pomocí odborných vyšetření doporučuji problém konzultovat co nejdříve s andrologem, aby se případné problémy s neplodností diagnostikovaly včas a neplodným párům se nabídlo optimální řešení léčby neplodnosti,“ řekla Krátká.

Ke zjištění kvality spermií se běžně využívá mikroskopické vyšetření, tzv. spermiogram. Může se však stát, že ani při jeho normálních hodnotách nejsou spermie dostatečně kvalitní na to, aby oplodnily vajíčko. Další variantou je pak vyšetření apoptotických- odumírajících spermií.  „Apoptóza je zcela přirozený proces, během kterého dochází v organismu muže k nezbytnému a bezpečnému odstranění nadpočetných spermií, které neoplodnily vajíčko,“ vysvětila Krátká.

Jen čtvrtina Čechů má zdravé cévy

Jen čtvrtina Čechů má zdravé cévy. Zbytku stárnou rychleji, než oni sami, zjistili lékárníci

Vyšší počet odumírajících spermií byl prokázán u 37 % mužů starších 40 let

Problém nastává v okamžiku, kdy se tento proces nastartuje například kvůli infekci příliš brzy a kvalitních spermií je díky tomu v čerstvém ejakulátu málo. „U 54 % pacientů s patologickým spermiogramem se vyskytuje vyšší počet apoptotických spermií. Stejný problém ale překvapivě postihuje i 17 % mužů s normálním výsledkem spermiogramu, “ popslala Krátká.

Vyšší počet odumírajících spermií byl prokázán u 37 % mužů starších 40 let vyšetřených na této klinice pro problémy s plodností. V mladším věku byl nadměrný výskyt apoptotických spermií méně častý. Dalším přínosným vyšetřením, které s tímto procesem souvisí, je stanovení počtu spermií s fragmentovanou DNA. „Pokud je v ejakulátu vyšší počet spermií s poškozenou DNA, pak stoupá riziko vyššího výskytu méně kvalitních embryí po in vitro oplození a také klesá počet těhotenství,“ dodala Krátká.

reklama

reklama