Cena kávy klesla nejníže za posledních 10 let. Farmáři prodělávají, v kavárně však zaplatíte stejně

Cena kávy je na historickém minimu, částka klesla pod jeden dolar za půl kila komodity. Podle BBC to způsobuje především přebytek na farmách v Brazílii, odkud pochází většina světové kávy.
Cena kávy klesla nejníže za posledních 10 let
Cena kávy klesla nejníže za posledních 10 let
Pixabay

reklama

Zatímco v roce 2011 dosáhla prodejní cena sklizené kávy až k téměř třem dolarům za půl kila, tedy i dosavadního maxima, o 8 let později je to přesně naopak. V květnu spadla na 90 centů, následující měsíc se pohybovala na hranici jednoho dolaru.

V produkci kávy vede s poměrně velkým náskokem Brazílie, druhý je Vietnam a třetí Kolumbie. Největšími konzumenty na světě jsou Finové, ti vypijí 12 kg kávy na člověka ročně. V porovnání Češi spotřebují za rok 2 kg na jednoho.

Chudým bral, bohatým dával

Krize cen kávy se přímo týká především farmářů, kteří si jejím pěstováním, sklízením a prodejem vydělávají na živobytí. Poklesy cen pro ně tedy znamenají menší výdělky. To se po celém světě dotýká přibližně 125 milionů lidí.

Farmáři obvykle provádí jednu velkou sklizeň ročně, ze které se následně odvíjí jejich profit. Ceny se sice běžně s ohledem na trh mění, letos v květnu byly ale nejnižší za posledních deset let. Aby farmáři alespoň pokryli svoje náklady, musí vydělat minimálně jeden dolar za půl kila kávy. Jsou to navíc právě drobní zemědělci, kteří produkují většinu světové kávy.

Zatímco farmáři kvůli nízkým cenám z prodeje zapříčiněných přebytkem produktu často bojují s tím, aby pokryli nezbytné výdaje, jeden z nejpopulárnějších kavárenských řetězců Starbucks vydělal v loňském roce celosvětově 24,72 miliard dolarů.

Z farmy až do kavárny

Po sklizni putuje káva ještě dalekou cestu – i to je důvod, proč je konečná cena horkého nápoje vyšší. Výdaje na kelímky, platy zaměstnanců, marketing a pronájem prostor zajišťují, že v kavárně lidé zaplatí mnohonásobně více. V Americe dělá cena šálku kávy asi 4,25 dolaru (necelých 100 korun), vyšplhat se v budoucnu může na 4,5 dolaru. Nižší ceny prodeje farmářské sklizně tedy neznamenají nižší ceny v kavárnách.

V českých kavárnách obvykle člověk zaplatí kolem 70 až 80 korun. V malých podnicích je káva zpravidla levnější než v kavárenských řetězcích, kde se cena může vyšplhat i přes sto korun.

Národ pivařů a milovníků kávy

Známým faktem je, že Češi vypijí ročně nejvíce piva na člověka na celém světě, hned na druhém místě ale dominují teplé nápoje káva a čaj. Pro výrobce čajů jsou klíčově chladné podzimní a zimní měsíce, káva v Čechách sezónním nápojem není a svoji popularitu si drží celoročně. Přesto jsou ale nejvyšší tržby výrobců teplých nápojů na konci roku.

Podle auditu společnosti Nielsen loni konzumovali Češi méně kávy ve svých domovech než v předchozím roce. Nejoblíbenější je mletá a instantní káva, oblíbené jsou také kávy s mlékem 3v1. Stále častěji si ale kupují zrnkovou a kapslovou kávu, která je v ČR momentálně na vzestupu, a to i přes to, že se kvůli nim člověk musí v porovnání s mletou či instantní „plácnout přes kapsu“. Češi nicméně začínají postupně oceňovat kávu čerstvě namletou. Zajímavá je skutečnost, že kávu, kterou nakupují Češi v obchodech, většinou pořizují ve slevě. Celkový podíl nákupů kávy v akci činí 72 %. Tento trend navíc stále roste.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!