Cenzura na YouTube? Platforma zakáže mimo jiné videa s konspiračními teoriemi. Smaže zřejmě tisíce účtů

Největší internetová platforma pro sdílení videí - server YouTube - prohlásila, že smaže tisíce účtů v rámci zákazu rasistů/šovinistů („supremacists“), konspiračních teoretiků a dalších škodlivých účtů. Informoval o tom deník Independent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Rozhodnutí bylo učiněno po důkladném přezkoumání pravidel o nenávistném obsahu, uvedl YouTube. Ačkoliv server vždy zakazoval nenávistný obsah obecně, síť povoloval některý specifický typ „škodlivých“ videí nabízející jiné než oficiální výklady událostí 11. září. Tato videa, stejně jako další „rasisticko-šovinistický“ obsah, budou nyní zakázána.

Krok podle všeho povede ke smazání tisíců účtů

Očekává se, že tento krok povede ke smazání tisíců účtů, navzdory tomu, že to může trvat určitou dobu. „Dnes začneme svou aktualizovanou politiku prosazovat, nicméně bude trvat určitou dobu, než se naše systémy plně rozběhnou a v příštích měsících budeme rozšiřovat pokrytí,“ sdělila společnost v oznámení. Nebyly poskytnuty žádné konkrétní příklady účtů, které budou odstraněny.

Podle společnosti by však některé z inkriminovaných účtů mohly být užitečné pro výzkumníky, a proto se bude snažit najít cestu, jak je ponechat dostupné.

Algoritmy upozadí nevhodná videa a upřednostní ta „relevantní“

YouTube rovněž upraví algoritmy ve snaze zastavit určité druhy zavádějících a škodlivých videí - například propagující falešné zázračné léčení nebo hoaxy o ploché Zemi - tím, že zamezí jejich doporučování v postranním panelu. Naopak YouTube posílí relevantnější videa, aby diváci nepodléhali zavádějícím příběhům. Systém byl již úspěšně vyzkoušen v USA a do konce roku by měl být zaveden v dalších zemích.

„Otevřenost platformy YouTube pomáhá kreativitě a přístupu k informacím,“ uvádí rovněž společnost. „Je naší zodpovědností bránit a předcházet tomu, aby naše platforma byla využívána k podněcování k nenávisti, obtěžování, diskriminaci a násilí. Jsme odhodláni podniknout potřebné kroky, abychom tuto odpovědnost dnes, zítra a v dalších letech naplnili.“

Značnou oblibu na platformě mají pravicově zaměřené kanály. Již dříve uvedl Bloomberg, že krajně pravicová videa jsou na YouTube jedny z nejoblíbenějších.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!