Češi oproti jiným evropským národům platí za bydlení výrazně více

Evropská pobočka realitní společnosti RE/MAX přinesla ve svém každoročním shrnutí informace týkající se vývoje cen bydlení v různých evropských zemích. Koupě městského bytu vzhledem k průměrnému měsíčnímu platu vychází v České republice mnohem dráž, než je tomu ve většině evropských států – v konkurenci 18 zemí skončila Česká republika na předposledním místě. Nepatrně nákladnější pořízení bytu už je jen na sousedním Slovensku.
Bydlení
Bydlení

reklama

Důvodem českého i slovenského umístění se na chvostu pomyslného žebříčku jsou - zejména v porovnání se zbytkem Evropy - nízké průměrné mzdy. Ta je v České republice zhruba 22 tisíc korun, u našich východních sousedů dokonce asi o dva tisíce nižší. Méně peněz za vykonanou práci ze všech sledovaných zemí dostávají už jen v Litvě (asi 17 tisíc korun) a Rumunsku (necelých 14 tisíc korun).

Nižší průměrné platy v porovnání s dalšími zeměmi ovšem samy nezapříčinily špatný výsledek České republiky. Ta se kromě z evropského hlediska podprůměrných mezd vyznačuje i poměrně vysokými cenami bytů ve městech. A právě kombinace obou faktorů ovlivnila nelichotivé konečné pořadí. Průměrný Čech si pak ze svého měsíčního platu může dovolit koupi 0,37 metrů čtverečních městského bytu. Takový člověk bude na byt o rozloze 100 metrů čtverečních – v případě, že by na jeho koupi vyčlenil celý svůj plat - šetřit téměř 23 let.

Nejlevnější byty mají ve Skotsku, Nizozemsku a Itálii

Naopak na špici průzkumu se s poměrně výrazným náskokem umístilo Skotsko. Tam si člověk z běžného platu pořídí každý měsíc celkem 1,3 metru čtverečních městského bytu. Na stejný modelový byt s podlahovou plochou 100 metrů čtverečních pak bude průměrně vydělávající Skot spořit zhruba šest a půl roku, což je o téměř sedmnáct let kratší doba, než v případě člověka žijícího v České republice.

Na pomyslné medailové pozice by z osmnácti zohledňovaných států dosáhlo ještě Nizozemsko a Itálie. V Nizozemsku (0,98 metrů čtverečních bytu za průměrnou měsíční mzdu) by vzhledem k běžným platům šetřili na byt o výměře 100 metrů čtverečních v průměru osm a půl roku, v Itálii (0,83) pak let deset.

Ve Skotsku se prodal komplex za 13,5 miliardy

Realitní společnost provádějící průzkum odtajnila také ceny jimi nejdražších prodaných nemovitostí v rámci každé země za kalendářní rok 2016. Jednoznačně nejdražší byl velký komplex obytných budov ve Skotsku, za který nový majitel zaplatil v přepočtu 13,5 miliardy korun.

Nejnákladnějším bytem, který nebyl součástí většího celku obydlí, se stal luxusní holandský apartmán v centru Amsterdamu o celkové rozloze úctyhodných 1 250 metrů čtverečních. Ten se prodal za více než 650 milionů korun. Česká pobočka uvedené realitní společnosti byla nejúspěšnější v případě prodeje blíže nespecifikované pražské nemovitosti. Hodnota komerční budovy se vyšplhala na necelých 72 milionů korun.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!