Češi umírají nejčastěji na srdeční onemocnění. Nejlepší prevencí je dobrá životospráva

Loni umírali lidé v České republice nejvíce na srdeční choroby, tento trend je navíc v průběhu posledních deseti let neměnný. Lidé po celém světě umírají z velké části kvůli srdečním nemocem, Češi se ale v žebříčku drží stále velmi vysoko. Podle kardiologa je ideální prevencí zdravý životní styl.
Češi umírají nejčastěji na srdeční onemocnění. Nejlepší prevencí je dobrá životospráva
Češi umírají nejčastěji na srdeční onemocnění. Nejlepší prevencí je dobrá životospráva
foto: pixabay.com

reklama

Během posledních deseti let je žebříček nejčastějších úmrtí v Česku stejný - srdeční choroby, zhoubný nádor a cévní nemoci mozku.

Nejčastěji smrtící srdeční chorobou je podle ČSÚ ischemická choroba srdeční - nedokrvení srdeční svaloviny. Ve většině případů ji způsobuje ukládání tukových látek ve stěnách tepen (tzv. ateroskleróza), což snižuje průtok krve, v mezním případě mu kompletně zabraňuje.

Příznakem ischemické choroby je bolest na prsou ve formě tlaku, pálení, řezání nebo těžkosti. Bolest je cítit za hrudní kostí, rozšířit se může až do levé ruky, krku a ramen.

Podle kardiologa Josefa Kautznera z IKEMu nejsou výsledky průzkumu žádnou novinkou, rozdíl je pouze v četnosti. V zemích jako je Francie nebo Itálie lidé umírají na srdeční choroby méně než u nás, ČR je na tom však lépe nad ostatními bývalými komunistickými státy Evropy.

Proč nicméně Češi tolik umírají na srdeční nemoci? „Důvodem je rostoucí počet lidí v riziku kardiovaskulárních chorob,“ říká kardiolog. Ty způsobuje nadváha, kouření, sedavý způsob života, alkohol, špatně léčený vysoký tlak nebo cukrovka.

Přesto, že jsou srdeční choroby největším zabijákem obecně, a ne jenom u nás, Česká republika se podle Eurostatu drží na předních příčkách a je vysoko nad průměrem Evropské unie.

Lidé mohou srdečním chorobám z části zabránit sami. Ačkoliv jsou některé aspekty geneticky dané, svou roli hraje také životospráva.

„Ideální prevence by měla napodobovat způsob života původních obyvatel regionu Středozemního moře - to je pravidelná fyzická aktivita, střídmost v jídle, převaha zeleniny, ovoce, ořechů, rybího masa, pravidelně malé množství alkoholu, a tak dále,“ říká Kautzner.

„K tomu přistupuje i vyloučení kouření. V podstatě jde o nepopulární opatření pro většinu lidí, takže je málokdo dodržuje,“ dodává.

Statistika nicméně přináší i pozitivní zprávy. Počet úmrtí na srdeční choroby se v ČR snižuje, u mužů to bylo loni o 10 % méně, u žen dokonce o 15 %.

Obecně se úmrtnost Čechů snížila během posledních 10 let o jednu sedminu a zvýšil se i věk úmrtí. Lidé nejvíce umírají v zimních měsících a v březnu, nejméně naopak v teplém období.

Podle statistiky se příčiny úmrtí liší podle věku - například mladí muži mezi 15-29 lety nejčastěji umírají na nehody a sebevraždy. Obecně nejvíce umírají lidé bez partnera, nejméně naopak osoby v manželství.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!