Česká bankovní asociace: Češi nakupují rizikově. Nejsme ochotni šetřit

Výše uvedená slova pronesl před rokem Pavel Štěpánek, ředitel České bankovní asociace, a loni výzkum konstatoval: „Na 28 procent Čechů, kteří si půjčují peníze, tak činí rizikovým způsobem. Dvě třetiny si půjčují od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží, od banky pak 44 procent spotřebitelů.“
Letos opět Česká bankovní asociace provedla průzkum a výsledek? Situace se změnila jen o něco, a to k horšímu: „33 % vykazuje rizikové chování. Index rizikového zadlužování se oproti loňskému roku nezlepšuje a index dosáhl na 20 %, tj. 1,58 milionů dospělých Čechů.“
Hlavními důvody zadlužování je neochota šetřit
„Převažujícím důvodem pro nákup zboží či služby na úvěr je ve 49 % nedostatek hotovosti. V ostatních případech jde o neochotu čekat a peníze si našetřit (15 %), anebo sehrává roli aktuální výhodná akce na splátky – např. s nulovým či nízkým úrokem (14 %). Hotovost postrádají především mladí a lidé s nižším vzděláním, slevové akce pak lákají hlavně muže,“ uvádí se ve zprávě k průzkumu a podle šetření si nejčastěji bereme úvěr na auta nebo motorky, spotřební elektroniku (mobily, počítače atd.) a bílé zboží.
Pochopitelně, že vše závisí i na věkové kategorii: „V mladším věku se nejčastěji zadlužujeme kvůli spotřební elektronice, lidé ve středním věku si častěji berou půjčky na nákladnější věci jako je auto. To je společně se spotřební elektronikou, rekonstrukcí bytu či elektrem nejčastějším účelem nákupu na úvěr obecně. Na druhou stranu, Češi obecně tvrdí, že by si na splátku jiné půjčky nepůjčili (87 %).“
Rovněž charakteristika rizikově jednajících také odvisí od věku, a jak zpráva uvádí, závisí to i na vzdělání: „Osoby, které mají tendenci se rizikově zadlužovat, charakterizuje zejména to, že se jedná o mladé lidi (18-34 let) a respondenty s nižším vzděláním, kteří si často berou úvěry od více poskytovatelů. Z této rizikové skupiny by si jedna třetina neváhala vzít půjčku na splátku předchozího úvěru. Rozeseti jsou po celé České republice.“
Výzkum prokázal, že nebezpečí si uvědomujeme
Obecně se Češi shodují na tom, že jejich zadlužení je bezpečné, pokud celková výše měsíčních splátek nepřesáhne 20 % jejich čistého měsíčního příjmu (66 %), a také na tom, že by svou platební neschopnost řešili jednáním o odkladu splátek či konsolidací. Naprostá většina Čechů by si současně nikdy nepůjčila na zážitek či dovolenou (82 %). Průzkum odhalil zajímavý rozdíl mezi přístupem těch, co již zkušenost s půjčkou mají, ve srovnání s těmi, kteří si dle svého prohlášení v životě nepůjčili. První skupina inklinuje jasně k tomu půjčit si na věci, které pro ty „nezkušené“ téměř nepřicházejí v úvahu. Je tomu tak například u spotřební elektroniky či bílého zboží.