Česká ekonomika od července do září zřejmě rostla pomaleji než Maďarsko i Polsko, zato rychleji než Slovensko

Hrubý domácí produkt České republiky rostl ve třetím letošním čtvrtletí dle našeho předpokladu reálně mezičtvrtletně o 0,4 procenta, meziročně pak o 2,6 procenta. Tuzemská ekonomika tedy v porovnání s druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketuje s technickou recesí (zda do ní zabředla, se předběžně dozvíme zítra, tj. 14. 11.).
výroba-Škoda-auto-foto-youtube-Škoda-auto
výroba-Škoda-auto-foto-youtube-Škoda-auto

reklama

„Vitamíny“, které chrání české hospodářství před německou „nákazou“, představuje zejména spotřeba domácností, kterou pohání výrazný růst kupní síly obyvatelstva. Nejinak tomu bylo i ve třetím kvartálu. Za celý letošní rok vzroste kupní síla obyvatelstva – mzdy očištěné o inflaci – o zhruba čtyři procenta.

Překvapivě dobrý výkon vzhledem k mezinárodním podmínkám podává také zahraniční obchod. Naopak průmyslová výroba letos zaznamená zřejmě jen „černou růstovou nulu“, protože právě průmysl je zatím nejcitelněji zasažen nepříznivým vývojem v Německu a obecně v zahraničí.

Za celý letošní rok by česká ekonomika měla růst tempem 2,6 procenta, v příštím roce pak její růst zpomalí nejspíše na 2,2 procenta.

Na růstové dynamice zřejmě ve třetím čtvrtletí ztrácely také ekonomiky polská a maďarská. Růst polské ekonomiky zvolnil dle konsensu trhu ze 4,9 na 4,4 procenta, růst ekonomiky maďarské pak z 4,5 na 4 procenta. Výsledky těchto dvou ekonomik za třetí kvartál budou stejně jako v případě českého HDP zveřejněny ve čtvrtek, 14.11., kdy bude oznámen i předběžný odhad růstu slovenské ekonomiky. Ta by měla nepatrně nabrat na růstové dynamice a expandovat tempem 2,1 procenta, zatímco ve druhém čtvrtletí přidala dvě procenta. 

 

Lukáš Kovanda

reklama

reklama