Česká národní banka zvýšila úrokové sazby, jako první v Evropě. Půjčky i hypotéky podraží

A je to tady! ČNB, poprvé od roku 2008 a jako první centrální banka v Evropě, zvyšuje úrokové sazby. Někteří ekonomové už ale delší dobu bijí na poplach, že politika centrální banky je špatná a může skončit další finanční krizí...
3. 8. 2017 ZPRÁVY: ČNB zvýšila úrokové sazby na 0,25 %
3. 8. 2017 ZPRÁVY: ČNB zvýšila úrokové sazby na 0,25 %

reklama

To, o čem už dlouho všichni mluvili, se dnes stalo skutečností. Česká národní banka zvýšila úrokové sazby - o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. "Je tady řada signálů, že ta ekonomika je už hodně zahřátá a určité ochlazení jí neuškodí," okomentoval rozhodnutí centrální banky její guvernér Jiří Rusnok.  

Přijde zase krize?

Jenže jak někteří ekonomové upozorňují, mají trochu "deja vu" s rokem 2008, kdy byla ekonomika na celém světě v podobně skvělé kondici, hypotéky byly levné a pak najednou přišel pád, když v Americe kvůli podobnému zvyšování úrokových sazeb nezvládali lidé bankám splácet. "To rozhodnutí je poměrně nerozumné. V době, kdy ekonomiky byly globálně na vrcholu, tak se všem zdálo, že ekonomiky nemohou zpomalit a potom je příchod krize velmi překvapil. I teď už je ekonomický cyklus na svém vrcholu a ekonomika bude postupně zpomalovat," myslí si ekonomka Markéta Šichtařová. Guvernér Rusnok ale současnou situaci s katastrofickými scénáři spojovat nehodlá. "My pro to žádné signály v české ani světové ekonomice nemáme. Prostě rok 2017 není rok 2007, nebo 2008," míní.

Dražší úvěry...

Podle ekonomů nicméně končí éra levných peněz - v celé Evropě. "A znamená to do budoucna, že budou dražší spotřebitelské úvěry, bude také silnější koruna, ale budou také lépe úročené vklady, takže to má jak příznivé tak nepříznivé dopady," říká ekonom Lukáš Kovanda.  

... ale i levnější dovolená

Zvýšení sazeb dnes také dostalo českou korunu na její nejsilnější hodnotu od roku 2013 a to na 25,90 za euro. Tím pádem bychom se mohli dočkat levnějšího benzínu a také levnějších zájezdů a nakupování v zahraničí. Zvýšení úroků může mít pozitivní dopad i na úspory na spořicích produktech.

Špatná zpráva pro vývozce

Špatná zpráva je to ale pro české vývozce. "Na druhou stranu, měli dostatek času, několik let, kdy dostávali zdarma v podstatě dárek od ČNB - prakticky fixní kurz koruny," dodává ještě ekonom David Marek. Další zvyšování úrokových sazeb nás možná čeká v horizontu příštích dvou let, podle toho, jak se bude ekonomika vyvíjet.

Text: Petra Doležalová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!