Česká pomoc pro Řecko: elektrocentrály, čerpadla, stany, přikrývky

Konvoj s českou humanitární pomocí za 2,5 milionu korun vyjede směr Řecko v pátek v 11:00 ze Zbirohu. Humanitární pomoc dopraví na místo určení hasiči z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu. O pomoci Aténám, které čelí náporu migrantů, rozhodla vláda.
Migranti na hranici Turecka a Řecka překonávají zátaras
Migranti na hranici Turecka a Řecka překonávají zátaras
AP

reklama

Hasiči vezou deset čerpadel, čtyři elektrocentrály, tisíc nafukovacích matrací, tisíc spacích pytlů, tisíc vlněných přikrývek, tisíc ručníků a deset topení do stanů. Materiál pochází ze zásob hasičů a Ministerstvo vnitra pomoc uhradí z rezervy humanitárního programu Pomoc na místě.

Do Řecka se od pátku snaží proniknout tisíce lidí po oznámení Turecka, že už nebude bránit uprchlíkům v cestě do EU. Ankara tak fakticky přestala plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbila přispět k zastavení migrační vlny do unijních zemí.

Řecko-turecká hranice

Řecko vrací migranty zpět, turecká vláda k hranici posílá tisíc vojáků

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je ČR schopna Řecku rychle poslat až 50 policistů. Dvacet v rámci evropské pohraniční stráže Frontexu a jeho týmu rychlé reakce na hranicích, dalších 30 pak v rámci bilaterální pomoci. Řecko ale zatím podle něj o policejní pomoc nepožádalo. Stejně tak Atény zatím nežádají ani možnou finanční pomoc, kterou lze poskytnout ve výši jednoho milionu eur (asi 25,5 milionu korun), a to také z programu Pomoc na místě.

Řecko se snaží náporům migrantům v přechodu hranice zabránit. Ministři vnitra EU se ve středu shodli, že evropské země nebudou ilegální přechody hranic tolerovat a že unie finančně či vysláním policistů podpoří Řecko v jeho snaze o ochranu vlastní hranice před novým přílivem uprchlíků.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!