Česká společnost dodávala produkty obsahující nebezpečnou látku fipronil

Fipronil z kontaminovaných vajec je už i u nás. Česká společnost Zeelandia dodala produkty obsahující fipronil více než stovce svých klientů. Šlo asi o sedm tun zboží pocházejícího z Německa. Všechna vejce i vaječné výrobky tak musí být před uvedením na český trh vyšetřena.
6. 9. 2017 ZPRÁVY: ČESKÁ SPOLEČNOST DODÁVALA PRODUKTY OBSAHUJÍCÍ NEBEZPEČNOU LÁTKU FIPRONIL
6. 9. 2017 ZPRÁVY: ČESKÁ SPOLEČNOST DODÁVALA PRODUKTY OBSAHUJÍCÍ NEBEZPEČNOU LÁTKU FIPRONIL

reklama

Vaječné melanže a vaječné bílky od společnosti Zeelandia obsahovaly zdraví nebezpečný fipronil. Šlo o tři šarže. Státní veterinární správa je začala prošetřovat ve dvou provozech firmy, a to v Malšicích v Jihočeském kraji a v Kožlanech v Plzeňském kraji.

„Přes tuto firmu ty výrobky byly dál dalším odebíratelům distribuovány, jednalo se o cukrářské a pekařské výrobny. Také se jednalo o jídelny a další takovéto provozy,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.  

Bez testů se mohou prodávat jen česká vejce

Produkty společnost dodala více než sto třiceti provozovatelům. „Výrobky přišli od našeho dlouholetého dodavatele z Německa. My je stahujeme a vracíme zpátky dodavateli,“ vysvětlil pro televizi Prima Michal Rada ze společnosti Zeelandia. 

SVS tak zjišťuje, kde se produkty, které mohou obsahovat fipronil, nacházejí. „Teď probíhá prošetření a musí se zjistit, protože tam byla určitá expirace, určitá záruční doba těch výrobků, jestli ty výrobky bude možné stáhnout z trhu a neškodně je zlikvidovat, nebo jestli už byly prodány a de facto snědeny,“ popsal další kroky Vorlíček.

Od středy se tak mohou v českých obchodech prodávat pouze ta dovezená vejce a vaječné výrobky, u kterých se provedly testy na fipronil. Vejce z českých chovů a produkty z nich se vyšetřovat nemusí. ​

reklama

reklama