České firmy brexit zatím nepocítí. Obchodní pravidla zůstanou během přechodného období beze změn

Zítřkem začíná tzv. přechodné období, které potrvá 11 měsíců. Během této doby bude Británie s EU řešit budoucí spolupráci v mnoha oblastech, především pak v obchodu. Současná obchodní pravidla se tak minimálně do konce roku 2020 měnit nebudou. Ve hře je i případné prodloužení přechodného období.
„Jedenáct měsíců je podle všeho krátká doba na vyjednání komplexní dohody o volném obchodu. Apelujeme proto na obě strany, aby co nejrychleji představily své požadavky a očekávání. Je potřeba předejít nejistotě, kterou s sebou přináší scénář bez uzavřené nové obchodní dohody,“ poznamenal Dlouhý.
Pokud by se do konce letošního roku nepodařilo vyjednat dohodu o volném obchodu a zároveň by nedošlo k prodloužení přechodného období, začalo by se podle prezidenta Hospodářské komory obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace. To by v praxi znamenalo například návrat cel, neplatnost licencí a další regulace, které by značně zkomplikovaly obchod na obou stranách.
Takovému scénáři by se Hospodářská komora ráda vyhnula. „Klíčové pro české podniky je především zajistit maximálně hladký přístup českého zboží a služeb na britský trh, tedy co nejvíce harmonizovanou regulaci bez cel a netarifních překážek,“ nastínil Dlouhý, jak by si představoval budoucí obchodní vztah mezi ČR a Velkou Británií.
Podoba nové obchodní dohody bude pro Česko velice důležitá. Velká Británie totiž představuje jednoho z nejvýznamnější obchodních a investičních partnerů České republiky. Spojené království dlouhodobě patří mezi pětici nejvýznamnějších exportních zemí pro české vývozce. V roce 2018 byl český vývoz v porovnání s dovozem z Velké Británie v plusu 120 miliard. Například pro mladoboleslavskou Škodu představuje Spojené království celosvětově pátý největší trh. Ročně tam prodá okolo 75 tisíc vozů.