České firmy brexit zatím nepocítí. Obchodní pravidla zůstanou během přechodného období beze změn

Velká Británie úderem dnešní 23. hodiny (půlnoci britského času) opustí po 47 letech Evropskou unii. Mnohé se jistě změní. Čeští podnikatelé se ale bát nemusí. Brexit totiž podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého rozhodně neznamená přerušení obchodních vazeb mezi českými a britskými podniky.
30. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: DO BREXITU ZBÝVÁ POSLEDNÍ DEN. JAK SE DOTKNE ČECHŮ ŽIJÍCÍCH V BRITÁNII?
30. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: DO BREXITU ZBÝVÁ POSLEDNÍ DEN. JAK SE DOTKNE ČECHŮ ŽIJÍCÍCH V BRITÁNII?

reklama

Zítřkem začíná tzv. přechodné období, které potrvá 11 měsíců. Během této doby bude Británie s EU řešit budoucí spolupráci v mnoha oblastech, především pak v obchodu. Současná obchodní pravidla se tak minimálně do konce roku 2020 měnit nebudou. Ve hře je i případné prodloužení přechodného období.

„Jedenáct měsíců je podle všeho krátká doba na vyjednání komplexní dohody o volném obchodu. Apelujeme proto na obě strany, aby co nejrychleji představily své požadavky a očekávání. Je potřeba předejít nejistotě, kterou s sebou přináší scénář bez uzavřené nové obchodní dohody,“ poznamenal Dlouhý.

Brexit

SLEDUJEME ONLINE: Den B je tady! Británie a brexit

Pokud by se do konce letošního roku nepodařilo vyjednat dohodu o volném obchodu a zároveň by nedošlo k prodloužení přechodného období, začalo by se podle prezidenta Hospodářské komory obchodovat podle pravidel Světové obchodní organizace. To by v praxi znamenalo například návrat cel, neplatnost licencí a další regulace, které by značně zkomplikovaly obchod na obou stranách.

Takovému scénáři by se Hospodářská komora ráda vyhnula. „Klíčové pro české podniky je především zajistit maximálně hladký přístup českého zboží a služeb na britský trh, tedy co nejvíce harmonizovanou regulaci bez cel a netarifních překážek,“ nastínil Dlouhý, jak by si představoval budoucí obchodní vztah mezi ČR a Velkou Británií.

Podoba nové obchodní dohody bude pro Česko velice důležitá. Velká Británie totiž představuje jednoho z nejvýznamnější obchodních a investičních partnerů České republiky. Spojené království dlouhodobě patří mezi pětici nejvýznamnějších exportních zemí pro české vývozce. V roce 2018 byl český vývoz v porovnání s dovozem z Velké Británie v plusu 120 miliard. Například pro mladoboleslavskou Škodu představuje Spojené království celosvětově pátý největší trh. Ročně tam prodá okolo 75 tisíc vozů.

reklama

reklama