České nemocnice se připravují na případný nával pacientů. Zaznívá i kritika ohledně personální situace

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Rozhovor ohledně připravenosti Thomayerovy nemocnice

Počet nakažených vystoupal na 113, zasaženy jsou už všechny kraje. Nemocnice tak očekávají narůst pacientů. Někde mají pomoci studenti medicíny, jinde bývalý personál. Zdravotnické odbory ale přišly s kritikou mířící především na personální situaci.

Omezit plánované neakutní operace a do služby povolat bývalé doktory a zdravotní sestry. Takové doporučení dnes nemocnicím daly pro případ většího rozšíření koronaviru zdravotnické odbory. Zároveň zkritizovaly personální situaci ve zdravotnictví.

„Vždycky v těch regionálních nemocnicích byl ten nedostatek větší, poslední dobou se to dostalo i do fakultních nemocnic, i tam je situace špatná,“ říká předseda Lékařského odborového svazu Martin Engel.

Současnou situaci v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem popsal primář tamního infekčního oddělení Pavel Dlouhý: „Pomáhají nám zdravotníci z jiných oddělení, pomáhají nám samozřejmě lékaři a sestry z ostatních nemocnic v kraji, praktičtí lékaři musí také třídit a rozhodovat řadu obtížných situací, kdy není úplně lehké rozhodnout, zda ten člověk je nemocný, potřebuje nemocnici, má být testován na koronavirus, pro nikoho ze zdravotníků to není lehké.“

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je situace pod kontrolou. „My máme dostatečný počet lékařů a sester. My teď budeme pokračovat a vyzveme lékařské fakulty… Aby nám vysokoškoláci, pokud budou ochotni, nějakým způsobem mohli pomoct,“ ujišťuje premiér.

Omezení neakutních operací námi oslovené nemocnice zatím neplánují. „Plánované operace zatím nerušíme, omezili jsme však provoz některých odborných ambulancí nebo poraden a ty neakutní pacienty přeobjednáváme na později,“ vysvětlila mluvčí Nemocnice Na Františku Lucie Krausová.

Zdravotnická zařízení napříč Českem zároveň vypracovávají krizové plány pro případ, že by se nákaza ještě více rozšířila. „Máme vytipované oddělení, které by se skutečně mohlo přeorganizovat na to akutní infekční oddělení,“ uvedla Krausová. Podobně jsou na tom také v pražské vinohradské nemocnici, kde by podle ředitele Petra Arenbergera bylo možné umístit případně i polní nemocnici.

Některé nemocnice se ale stále potýkají s nedostatkem respirátorů. Ministerstvo zdravotnictví jich plánuje během března nakoupit šest set tisíc. Prvních dvě stě tisíc respirátorů by do státních nemocnic a k praktickým lékařům mělo doputovat do pátku.

Tagy: