Česko-čínské vztahy ovlivňuje vztah s Tchaj-wanem. Vadí to Číně i Zemanovi

Oznámení předsedy Senátu o cestě na Tchaj-wan následovala kritika od Miloše Zemana a Andreje Babiše, podle kterých cesta poškodí české zájmy. Tchaj-wan je třetím největším asijským obchodním partnerem, ČR ho ale jako stát kvůli Číně neuznává. Dobré vztahy s ním buduje například Praha. Kroky Kubery a Hřiba se ale Číně nelíbí, odložila kvůli tomu dokonce česko-čínské fórum.
Česko-čínské vztahy ovlivňuje vztah s Tchaj-wanem. Vadí to Číně i Zemanovi
Česko-čínské vztahy ovlivňuje vztah s Tchaj-wanem. Vadí to Číně i Zemanovi
foto: pixabay.com

reklama

Předseda Senátu ČR Jaroslav Kubera (ODS) oznámil, že pojede příští rok na Tchaj-wan. To se nesetkalo s pozitivní reakcí ostatních nejvyšších ústavních činitelů ČR. Podle Miloše Zemana a Andreje Babiše Kubera svou návštěvou ohrožuje české ekonomické zájmy.

Kubera není první, kdo se rozhodl vydat na Tchaj-wan, v minulosti na něj zavítal třeba primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). Dosud však podobnou cestu neabsolvoval žádný politik tak vysoce postavený jako je právě předseda Senátu.

Právě kvůli tomu se Čína rozhodla odložit česko-čínské obchodní fórum. ČTK to řekl hradní kancléř Mynář. „Díky chování pana primátora Hřiba a plánované cestě Kubery je minimálně česko-čínské investiční fórum odloženo,“ řekl tiskové agentuře. Přesné důvody Čína prý nesdělila, naznačila ale, že rozhodnutí souvisí s chováním Kubery a Hřiba.

Na Tchaj-wan se v minulosti vypravil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib v rámci konference o konceptu smart cities. Hřib podporuje například vznik přímé letecké linky mezi Tchaj-wanem a Prahou.

 

 

Magistrát také vypověděl sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli neochotě Pekingu jednat zrušení bodu o uznávání jedné Číny. Krok vyvolal rozhořčení čínské strany, která ho označila za „narušení důvěry“ a poškození vzájemných vztahů. Ve své odpovědi Čína pohrozila Praze, aby změnila svůj přístup, jinak „pocítí újmu“.

 

 

Pražské vedení se nicméně pohrůžkou nenechalo zastrašit a v rozvíjení vztahů s asijským ostrovem pokračuje. Tento týden si radní odhlasovali sesterskou smlouvu s hlavním městem Tchaj-wanu, Tchaj-pejem.

Čína je pro české podnikatele lukrativním trhem. Podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu je Čína pro ČR druhým největším dovozcem. V roce 2017 se navýšil export o 20 %, loni zůstal na stejných hodnotách.

Spolupráci dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, který se letos vypravil dvakrát na zahraniční cestu do Číny s českými podnikateli. V Číně podniká ve velkém například skupina PPF nejbohatšího Čecha, Petra Kellnera.

Zeman navíc kritizuje jakékoli „protičínské“ jednání. V sobotu v Lánech diskutoval se svým expertním týmem a ministrem zahraničí, Tomášem Petříčkem. Hlavní náplní byla debata o zahraniční diplomacii. Prezidentův tým kroky Kubery a Hřiba odsoudil.

Jak ale upozornil ekonom Lukáš Kovanda, podle nejaktuálnějších dat je Tchaj-wan třetím největším asijským investorem do českého průmyslu, spolupráce zatím přinesla více než 16 tisíc pracovních míst. Čínu, jejíž investice v ČR pokulhávají, tak předhání několikanásobně.

Česká republika má navíc o další investice Tchaj-wanu zájem. V září pořádala projekt ekonomické diplomacie The Czech Republic: The Country For The Future v hlavním městě, Tchaj-peji.

Bývalý ministr kultury Daniel Herman uvedl na Twitteru, že Čína zrušením fóra vyhrožuje opakovaně. Například, když se před třemi lety setkal s Dalajlámou. Krok označil za „bouři ve sklenici vody“.

  

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama