Česko má nejstarší suchozemskou rostlinu světa

Víte, který ze států se může chlubit nejstarší suchozemskou rostlinou na světě? Jsme to my! Měří šest centimetrů a v depozitářích Národního muzea ležela bez povšimnutí celkem 150 let. To je vzhledem k jejímu stáří v podstatě zanedbatelná doba. Je jí totiž neuvěřitelných 432 milionů let.
3. 5. 2018 ZPRÁVY: ČESKO MÁ NEJSTARŠÍ SUCHOZEMSKOU ROSTLINU SVĚTA
3. 5. 2018 ZPRÁVY: ČESKO MÁ NEJSTARŠÍ SUCHOZEMSKOU ROSTLINU SVĚTA

reklama

Příběh nejstarší rostliny světa sahá hluboko do pravěku. Zajímavým se pro nás ale stává 150 let dozadu. Tedy ve chvíli, kdy rostlinu ve formě zkameněliny objevil slavný paleontolog Joachim Barrande. Ten svůj objev odkázal právě Národnímu muzeu. Rostlina ale byla dlouhou dobu opomíjená s tím, že jde o fosilní řasu nejasného zařazení, a tak dlouhá léta ležela v krabici v depozitáři muzea.

„Objevili jsme ho vlastně náhodou. A to při vybalování sbírek po stěhování Národního muzea z Václavského náměstí do Horních Počernic. Kolega nám ji předal, protože v ní rozpoznal nějakou zajímavou rostlinu,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima vedoucí paleontologického oddělení Národního muzea Jiří Kvaček.

Nejstarším mužem světa je Japonec Masazo Nonaka

Nejstaršímu muži světa je 112 let! Při životě ho udržují sladkosti a horká lázeň

Krom stáří je na rostlině unikátní také její velikost. Dosahuje totiž šesti centimetrů. Dosud nejstarší nalezené rostlinné zbytky z Irska přitom nepřesahovaly několik milimetrů. „Samozřejmě že jsou tady i další zajímavosti. Vědci se domnívali, že rostliny byly v té době tak malé, že nemohly ani fotosyntetizovat. A tahle rostlina je tak velká, že tuhle teorii jednoznačně vyvrací,“ vysvětlil Kvaček.

Pokud se ptáte, kdy budete moci nejstarší rostlinu světa na vlastní oči spatřit i vy, budete si muset počkat. Rostlina se sice stane součástí stálé expozice Národního muzea. To ale bude otevřeno až po své rekonstrukci v roce 2019.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!