Česko nabízí pomoc Řecku při zvládání tlaku uprchlíků na hranice

Česká republika je podle vicepremiéra Hamáčka připravena Řecku pomoci finančně, humanitárně i poskytnutím policejních sil. Tisíce migrantů se snaží překročit řecké hranice a dostat se tak z Turecka na území EU. Řada z nich zkouší přebrodit hraniční řeku Evros (Marica). Řecká armáda a policie od soboty zastavily více než 24 tisíc lidí. Téměř 200 prchajících bylo zatčeno. Informovala o tom agentura AP.
02.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA TURECKO-ŘECKÝCH HRANICÍCH ČEKAJÍ DESETITISÍCE UPRCHLÍKŮ
02.03. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: NA TURECKO-ŘECKÝCH HRANICÍCH ČEKAJÍ DESETITISÍCE UPRCHLÍKŮ

reklama

Řecké úřady uvedly, že hlavní tlak na hranicích se v úterý přesunul z oficiálních hraničních přechodů dále na jih podél řeky Evros. Řekové informovali, že jen během noci zmařili pokus asi tisíce lidí o narušení hranice překročením řeky v oblasti mokřadů.

Svážení migrantů na hranici se jeví jako organizované

Autobusy, minibusy a auta z Istanbulu sváží migranty na hranici v rámci cest trvajících tři až čtyři hodiny. Zdá se, že jde většinou o Afghánce, dále Iráčany, Iránce, Syřany nebo Bangladéšany. Tlak tisíců lidí na řecko-tureckou hranici vyvolalo čtvrteční oznámení Turecka, že umožní migrantům cestu do Evropy.

Řecko přitom dalo jasně najevo, že jeho hranice jsou uzavřené, a poslalo do oblasti značné vojenské a policejní síly, které nasadily proti migrantům slzný plyn a vodní děla.

Tisíce migrantů se snaží dostat z Turecka do Řecka

Počty migrantů budou brzy vyjádřeny v milionech. Dveře jsou otevřené, ponesete svůj díl břemene, hrozí Erdogan

Řecko odrazilo přes 24 tisíc pokusů o nelegální vniknutí 

V pondělí večer Řecko informovalo, že od sobotního rána zabránilo pokusům o nelegální vstup do země 24 tisíců lidí a 183 osob zatklo. Jen velmi malý počet prý představovali Syřané.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že dveře jsou nyní otevřené a Evropa bude muset převzít svůj díl břemene. „Bude jich více. Brzy budou tyto počty vyjádřeny v milionech,“ řekl mimo jiné. Turecko, které je podle odhadů hostitelem 3,5–4 milionů migrantů, dlouhodobě tvrdí, že EU nenaplňuje svou část dohody, a požaduje po Bruselu větší podporu.

S přetrvávajícím odporem místních bojují úřady na řeckém ostrově Lesbos. Tam lidé v neděli zablokovali cestu do uprchlického tábora ve městě Moria. Hněv starousedlíků, kteří si nepřejí další migranty na svých ostrovech, nadále roste.

Migranti v Řecku (Zdroj: AP)

Na řecko-turecké hranici roste napětí, jede tam delegace EU. Střety jsou i v Egejském moři

ČR nabídne Řecku okamžitou pomoc

Kritickou situaci na řecko-turecké hranici budou řešit na zítřejší mimořádné radě v Bruselu ministři vnitra zemí EU. Zúčastní se jí i český ministr Jan Hamáček. „Jsme připraveni Řekům pomoci. Nejde jen o Řecko, ale o ochranu vnější hranice Evropy. I pro nás je klíčové, aby Řecko zvládlo masy volně proudících nelegálních migrantů zastavit,“ uvedl Hamáček na svém Facebooku.

„Prostřednictvím hasičů nabízíme Řecku okamžitou humanitární pomoc i rychlou finanční podporu z programů Ministerstva vnitra. Pokud to bude potřeba, pošleme na Řecko-tureckou hranici i naše policisty, jako jsme to před několika lety udělali, když krizi na hranicích čelily balkánské země,“ napsal mimo jiné český ministr vnitra.

Nejvyšší představitelé EU dnes doprovází řeckého ministerského předsedu Kyriakose Mitsotakise na cestě do oblasti okolo hranic, aby zhodnotili tamní situaci, kterou Řecko označilo za asymetrickou hrozbu pro svou národní bezpečnost.

reklama

reklama