Česko podá kvůli Agrofertu žalobu na Evropskou komisi. Jde o doporučení právníků. Vláda nehájí zájmy ČR, tvrdí opozice

Česká republika podá žalobu na Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli neproplácení dotací pro firmu Agrofert striktně na základě doporučení právníků, sdělil novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministr odmítl námitky opozice, že kabinet žalobu podá kvůli zájmům holdingu Agrofert, a uvedl, že v minulosti ČR podala 7 takových žalob. Opoziční politici žalobu kritizují a tvrdí, že vláda hájí zájmy Agrofertu, nikoliv České republiky.
Ilustrační foto: Ministr zemědělství Miroslav Toman (vpravo)
Ilustrační foto: Ministr zemědělství Miroslav Toman (vpravo)
@MZeCr/Twitter

reklama

Podle Miroslava Tomana (ČSSD) podá ČR žalobu z principu. Nesouhlasí totiž s postupem komise. Agrofert vlastnil do února 2017, než ho vložil do svěřenských fondů, premiér Andrej Babiš (ANO).

Problém je dlouhodobý a výkladový

Stát chce podat žalobu kvůli tomu, že komise zastavila platby z evropského rozvojového programu. Šlo o peníze za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 tisíc eur (6,3 milionu korun). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí, tedy 10. února. Podle ministra se to nevymyká jakémukoliv jinému postupu v minulosti. Platby byly pozastaveny kvůli Babišovu možnému střetu zájmů. Podle loňské auditní zprávy Evropské komise má premiér na holding stále vliv.

Podle ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu Martina Šebestyána jeho instituce nesouhlasí s tím, jak komise vykládá české právo. „Je nejlepší cestou, protože tento problém je dlouhodobý a výkladový, dostat tu věc před soud,“ uvedl.

Andrej Babiš

Bude Česko Bruselu vracet dotace pro Agrofert? Podle auditu může jít skoro o půl miliardy

Jednomyslné schválení

V návrhu, který schválil vládní kabinet v pondělí, Ministerstvo zemědělství nesouhlasí s pozastavením části průběžných plateb. „Ministerstvo navrhuje po konzultaci s vládním zmocněncem pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU podat žalobu na neplatnost prováděcího rozhodnutí komise ze dne 28. listopadu 2019, kterým došlo k pozastavení průběžných plateb spojených s Programem rozvoje venkova ČR,“ uvádí se v dokumentu. Jedná se o období od 16. října 2018 do konce roku a od 1. ledna do 31. března 2019.

Premiér Andrej Babiš se pondělního jednání vlády, na kterém se o podání žaloby rozhodlo, nezúčastnil. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) sdělil, že hlasování vlády bylo jednomyslné, přičemž se kabinet řídil doporučením právníků.

Kritika opozice. Vláda hájí zájmy Agrofertu, ne ČR

Podle opozičních politiků vláda neřeší problémy České republiky, ale zájmy a problémy předsedy vlády a holdingu Agrofert.

„Vláda se nevěnuje problémům naší země, místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem,“ uvedl mimo jiné předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.

Podobně se vyjádřil i předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Toto podání dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu a nikoliv ČR. Žalobu schválila navíc v tichosti, neboť si je vědoma, jak nesmyslný je to krok, který ještě více dopadne na daňové poplatníky.“

S ironií se k chystané žalobě postavila Markéta Adamová Pekarová (TOP 09): „AB 2018: ‚Je to kampaň, s Agrofertem nemám nic společného.‘ AB 2019: ‚Nebudu mít informace o společnosti a nebudu do ní zasahovat.‘ 2020: ČR zažaluje Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro Agrofert. Dojemná starost o firmu, která s ním nemá nic společného, viďte?“

V podobném duchu reagoval i předseda hnutí STAN Vít Rakušan: „Jednání vlády nevedl. S Agrofertem nic společného nemá. Do KSČ vstoupit nechtěl. Že je StBák nevěděl… strašná životní smůla na jednoho člověka.“

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura uvedl pro ČTK, že programově nesouhlasí, aby rozhodování orgánů EU bylo nadřazeno českým organům. Očekává, že vláda zažaluje EK v jiných záležitostech. „V otázce vynucování inkluze, ve věci migrační politiky, potravin dvojí kvality, držení zbraní a v dalších případech otevřeného diktátu poručování práv českého státu a občanů. A nejenom v případě Agrofertu, který se přímo týká osobního zájmu premiéra.“

 

ČTK, Tomáš Vyoral

reklama

reklama