Česko pomáhá: Projekt „Kola pro Afriku“ zajistil dětem dalších 500 kol

Již po dvanácté se ke gambijským školákům dostala jízdní kola z Česka a Slovenska v rámci rozvojové pomoci. Z prostředků Ministerstva zahraničních věcí a darů od podporovatelů projektu se tak mohou další stovky dětí dostat každý den do školy.
ilustrační foto- africké děti
ilustrační foto- africké děti
Pixabay

reklama

Cesta z domova do školy je pro většinu místních dětí velmi dlouhá a náročná. Musí chodit pěšky mnoho kilometrů, což je fyzicky i časově vyčerpává. Rodiče je proto často nechávají doma, aby si děti odpočinuly. „Základy života se děti učí přirozeně nápodobou starších, ale vzdělání, které ovlivňuje jejich budoucnost, jde však v tomto případě stranou,“ tvrdí jeden ze zakladatelů organizace „Kola pro Afriku“ Roman Posolda.

„Darovanými koly od dárců chceme těmto dětem umožnit cestu ke vzdělání. Pomáhat potřebným není povinnost, je to ctností otevřeného člověka,“ upřesňuje Posolda. Ostravská organizace funguje a pomáhá již od roku 2012. Za tu dobu navázala spolupráci s 45 gambijskými školami a předala přes 7 tisíc jízdních kol. Umožněním cestovat na kole do školy chtějí zakladatelé projektu docílit vyšší vzdělanosti v této oblasti a zvýšení občanského statusu místních lidí.

Při posledním předání kol z Česka do Gambie obdrželi místní 500 bicyklů a kvůli udržitelnosti také náhradní díly, součástky, nářadí a šrouby. Místní organizace Czech Bikes for Gambian Schools sídlící v městě Gunjur v Gambii navíc zaučila 32 techniků, aby dokázali nejrůznější možné závady opravit.

Při založení Kol pro Afriku se její tvůrci nechali inspirovat například globálním hnutím Bicycles for Humanity či organizací Jole Rider. Podobný princip pomoci africkým dětem za použití kol funguje také v Německu, Švýcarsku a dalších evropských zemuch i Spojených státech.

reklama

reklama