Česko udělalo první krok k ústavnímu zakotvení obrany života pomocí zbraně

„Předpokládaný návrh může do budoucna zabránit implementaci jakýchkoliv nesmyslných extrémních směrnic, anebo zásadních změn ve zbraňové legislativě, které by byly nepředvídatelné, a které by velmi pravděpodobně nebyly úplně všeobecně přijímané,“ komentoval dnes navržení ústavního zákona senátor Martin Červíček (ODS). Senátní novela počítá se změnou Listiny základních práv a svobod, a to prostřednictvím vložení nové věty „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.“
Červíček zároveň uznal, že taková úprava by sice nezabránila dopadům případné evropské směrnice, nicméně ukázala směr, kterým chce ČR jít. S tím souhlasil i senátor Václav Láska (SEN 21), podle něj by případná novela mohla dát do rukou zbraň českým vyjednavačům v EU. „Z mého úhlu pohledu novela ústavní povinnosti splňuje. Právě obrana svého a cizího života a zdraví je jedním z nejsymboličtějších bodů. Je to legitimní hodnota, která má být vysoko,“ uvedl Láska.
Podle sociálně demokratického senátora Jiřího Dienstbiera novela nic zásadního nepřináší. „Pokud někdo v budoucnu bude chtít omezit práva na držení zbraní a získá proto podporu v dolní komoře, tak tomu nezabrání stávající ústavní úprava ani tato nová ústavní úprava,“ řekl Dienstbier. Právo na obranu podle něj nejenomže nepřináší nic nového, ale ani jej nerozšiřuje. „Je tak jen čistě symbolické. Já myslím, že ten symbol můžeme spatřovat každý v něčem jiném,“ sdělil senátorům. Podle něj může už teď každý občan ČR svůj život bránit i nelegálně drženou či cizí zbraní. „Nepochybně nedojde k překročení mezí k nutné obraně, bude to zcela v mezích a nebude to trestné,“ vysvětlil. Hned nato však dodal, že by tím možná šlo o nedovolené držení zbraně. Přes své pochybnosti nakonec pro návrh zvedl ruku.
Pro zákon nakonec hlasovalo 49 ze 62 senátorů. 13 senátorů se zdrželo hlasování, mezi nimi byli například neúspěšní kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš a Marek Hilšer. Prezident LIGY LIBE Pavel Černý postoj senátorů vítal: „Jsme rádi za tento výsledek. I případní odpůrci této novely ji nechali projít do druhého čtení a umožnili proto širokou diskuzi jak odborníků, tak i politiků.“ Černý počítá s tím, že ústavní novela vstoupí v platnost. „My s tím počítáme. Je to nejen právo na obranu, ale také právo na bezpečnost. Naši občané mohou skutečně vidět, jak se dnes ukázalo, že jejich politici skutečně hájí jejich zájmy a jejich práva,“ řekl Černý.
Senátní návrh ústavního zákona nyní míří do několika senátních výborů k dalšímu posouzení. Aby ústavní návrh zákona vstoupil v platnost, tak jej musí schválit kvalifikovaná většina obou komor parlamentu. Tedy 3/5 většinou všech poslanců Poslanecké sněmovny a 3/5 většinou přítomných senátorů v Senátu.
Dalibor Zítko