Česko v minulosti čelilo silným zemětřesením. Mohou se objevit v budoucnu?

Co vydrží při zemětřesení více - cihla nebo beton?
Co vydrží při zemětřesení více - cihla nebo beton?
http://pixabay.com/

reklama

V historii se podle odborníků objevila na území České republiky silná zemětřesení přesahující magnitudu 6 Richterovy stupnice. Ta dokáží ničit až do vzdálenosti 100 kilometrů od ohniska otřesů. V současnosti dochází k zemětřesným rojům v západních Čechách v oblasti Nového kostela na Chebsku a čas od času také na hronovsko-poříčské poruše na Náchodsku.

Odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky dlouhodobým zkoumáním zjistili, že v posledních 20 tisíci letech docházelo v ČR k zemětřesením o magnitudu až 6,5 Richterovy stupnice.

„Byla zaznamenána v Dolním Slezsku v Rychlebských horách na okrajovém sudetském zlomu a to v období mezi 11 a 26 tisíci let před současností,“ uvedla pro Primazprávy.cz Petra Štěpančíková z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd.

Před více než třemi tisíci lety se pak objevilo stejně silné zemětřesení i na mariánsko-lázeňském zlomu v Chebské pánvi, které se zopakovalo ještě i tisíc let nazpátek. Silné otřesy byly zaznamenány i letos v červenci na Chebsku. Podle odborníků je tato oblast seismicky aktivní a už z roku 1989 existují spolehlivé záznamy. Nikdy ale síla zemětřesení nepřesáhla magnitudo pět.

Zemětřesení v Mexiku

Mexikem v sobotu otřáslo další zemětřesení

Zemětřesení v Česku se mohou objevit i v budoucnu

Při otřesech nastaly změny, které podle vědců vyvolají další zemětřesení. „Já si dovolím predikovat, že v několika blízkých měsících, nebo prvních letech (...), dojde k prasknutí a k dalšímu zemětřesení,“ řekl Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu AV ČR.

„Vzhledem k tomu, že se zemětřesení na zlomech opakují, můžeme je v budoucnu očekávat tam, kde již byla zaznamenána,“ vysvětlila Štěpančíková. Na zvýšení seismické aktivity by podle ní mohla mít vliv například potenciálně zvýšená vulkanická aktivita v západních Čechách nebo deformace při příštím zalednění.

Větší zemětřesení nicméně vyžadují dlouhé časové období k akumulaci napětí, někdy se opakují na stejných zlomech i jednou za tisíc až deset tisíc let. „Zemětřesení na Dolním Slezsku byla silně ovlivněna deformací v zemské kůře způsobenou odtáváním ledovcové hmoty a zatížením ledovcem,“ vysvětlila Štěpančíková s tím, že za posledních deset tisíc let ale znovu k větším otřesům kvůli odtávání nedošlo.

Zemětřesení v západní Evropě by mělo devastující účinky

Evropu v minulosti ničila silná zemětřesení – a další ještě přijdou

Za posledních 20 let byly nejsilnější otřesy v západních Čechách v roce 2008, kdy magnitudo dosáhlo hodnoty 3,8. Horálek uvedl, že Chebsko bylo kvůli zemětřesení sledované už od 19. století. Silné otřesy způsobené takzvanými zemětřesnými roji tam popsali pozorovatelé, které v místě měla vídeňská akademie věd už od roku 1898. „V roce 1908 byl roj nejsilnější a dosáhl pravděpodobně magnituda 4,8,“ řekl Horálek.

Většina otřesů v Česku je způsobena právě seismickými roji, což znamená více malých zemětřesení. Výjimkou byly otřesy v roce 2014, které představovaly klasické zemětřesení a dosáhly síly až 4,4. Mimo západní Čechy nastaly v posledních letech otřesy půdy v Českém Krumlově. Bylo to v lednu 2012. Tato oblast je sledovaná i z bezpečnostních důvodů, v jižních Čechách totiž leží jaderná elektrárna Temelín.

 

Autor: Daniela Soukalová, ČTK 

reklama

reklama