Česko vypovědělo memorandum o lithiu

Česká republika jednostranně vypověděla memorandum o lithiu. Ministr průmyslu v demisi Tomáš Hüner (nestr. za ANO) to ve čtvrtek oznámil při interpelacích ve Sněmovně.
1. 3. 2018 ZPRÁVY: ČESKO VYPOVĚDĚLO MEMORANDUM O LITHIU
1. 3. 2018 ZPRÁVY: ČESKO VYPOVĚDĚLO MEMORANDUM O LITHIU

reklama

Podle původního plánu měla Česká republika k tolik diskutovanému memorandu o těžbě lithia uzavřít pouze dodatek, který měl být pro republiku výhodný. Jenže k jeho podpisu nikdy nedošlo. Celý proces se podle ministra průmyslu a obchodu v demisi neúměrně protahoval a byla kolem toho celá řada dezinterpretací.

Podle něj Česku v souvislosti s výpovědí toho memoranda nehrozí žádné arbitráže. „A kdybych měl sebemenší podezření, že by mohlo dojít k tomu, že v rámci arbitráže, by Česká republika mohla býti poškozená. Určitě bych k takovémuto kroku nepřistoupil,“ upřesnila pro zpravodajství FTV Prima ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (nestr. za ANO).

Podpis memoranda těšně před volbami

Memorandum o porozumění, které se týkalo těžby lithia, podepsal v říjnu loňského roku tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček z ČSSD. Jenže podpis důležitého dokumentu těsně před volbami vyvolal velkou bouři nevole. Jedním z nejhlasitějších kritiků bylo hnutí ANO. Navíc v celé věci se přišlo i na to, že společnost, se kterou bylo memorandum uzavřeno, je nedůvěryhodná a má sídlo v daňovém ráji.

Lithium
Lithium

Další otazníky kolem těžby lithia: Firma je prý nedůvěryhodná, sídlo má v daňovém ráji

reklama

reklama