Český biochemik vymyslel novou metodu měření alkoholu v krvi. Stačí papírek a pot

Za novou metodou měření alkoholu v krvi stojí český chemik a jeho tým na univerzitě v Albany. Funguje na základě analýzy potu. Papírek při kontrole mění barvu. Čím tmavší, tím je člověk více opilý. Podle odborníků by měl být tento nový způsob měření přesnější a navíc neinvazivní.
Alkohol v krvi
Alkohol v krvi
foto pixabay

reklama

Na univerzitě v Albany na východě Spojených států vymysleli vědci v čele s českým chemikem novou metodu. Ta funguje na základě alkoholu v potu. Potní žlázy jsou totiž podle Halámka v těsném kontaktu s krevním oběhem. Proto je možné alkohol zjistit naprosto přesně i z potu. Metoda funguje na bázi papírku, který se dá na kůži. Ten ztmavne podle množství ethanolu, který v sobě dotyčný má.

„Výzkum ukázal, že úrověň alkoholu v krvi stoupá stejně jako úroveň alkoholu v potu. To by mohlo pomoci při snaze zabránit řídit pod vlivem alkoholu,“ uvedl pro server Phys.org Halámek. Proužky navíc fungují obdobně jako těhotenské testy. Vytvoří totiž při zjištění ethanolu viditelnou skvrnu a zbarvují se.

Nápad se testoval na 26 dobrovolnících, kteří v zájmu vědy vypili takové množství vodky, aby měli přesně 0,8 promile alkoholu. Testování probíhalo v několika následujících hodinách a zjišťovalo se, s jakou přesností proužky dokáží množství alkoholu měřit.

Halámkova laboratoř momentálně pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která by měla výsledky z proužků vyhodnocovat. Navíc by měla fungovat bez případných nesrovnalostí.

Pro biochemika je pot naprosto unikátní tekutina. Pracuje i na dalších nápadech, které ho ve spojitosti s potem napadly. Jedná se například o odemykání chytrého telefonu právě pomocí potu. Na všech nápadech, včetně toho, jak dostat přiopilé řidiče ze silnic, pracuje s týmem vědců na univerzitě v Albany. Tam působí již sedmým rokem.  

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!