Český řidič pašoval migranty, britský soud ho poslal na 10 let do vězení

Britský soud tento týden rozhodl o trestu českému řidiči kamionu Janu Žigovi. Za pašování 21 afgánských migrantů si vyslechl rozsudek 10 let odnětí svobody. Třicetiletý Žiga měl přijmout jednorázovou nabídku, kdy mu za převoz údajných matrací bylo nabídnuto 500 liber, tedy zhruba 15 000 korun, informoval britský server Kent Online. Případ se stal 9. června a nyní mají britské soudy jasno.
Český řidič pašoval migranty
Český řidič pašoval migranty
reprofoto kentonline.co.uk

reklama

Bez toalety či možnosti osobní hygieny byla v zamčeném a stísněném prostoru v kamionu nalezena 21členná skupina Afgánců při namátkové celní kontrole. Mezi nimi bylo také devět dětí.

Nikdo při této vysoce riskantní akci naštěstí nezemřel. Rentgen nákladního vozu odhalil malý ukrytý prostor v přední části kamionu, kde se lidé schovávali. Podle Kent Online Žiga odmítá, že by o migrantech v kamionu věděl.

Soudce označil Žigu a jeho spolupachatele za ,,kruté a bezcitné‘‘. Podle něj byl počet nelegálně převážených migrantů v tomto případě nejvyšší, s jakým se doposud setkal. Obžalované také upozornil na to, že kdyby kamion s migranty havaroval, všichni by jistě zemřeli. ,,Je to jen ukázka bezohledného způsobu, jakým tento druh trestné činnosti funguje,‘‘ dodal.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU–ČSL), který je v kontaktu s českými i britskými úřady, k případu na svých stránkách sdělil následující: „Nyní s rodinou a advokáty budeme řešit, zda se řidič odvolá, nebo se rovnou pokusíme zajistit co nejrychlejší převoz k výkonu trestu v České republice, kde ho rodina bude moci snáze navštěvovat.“

reklama

reklama