Čeští absolventi se na trhu práce uplatňují nejlépe ze všech zemí EU. I proto ovšem chybí brigádníci

Najít v České republice absolventa vysoké školy nebo vyšší odborné školy, který by byl bez práce, je téměř nemožné. Zaměstnanost čerstvých absolventů, tedy lidí ve věku od 20 do 34 let, kteří vysokou či vyšší školu úspěšně dostudovali před třemi a méně lety, činila loni 97,5 procenta. Jde o nejvyšší takový údaj za celou Evropskou unii. Průměr za EU činil loni 87,2 procenta, jak vyplývá z nových údajů Eurostatu.
studenti medicíny ilustrace foto imt-ie
studenti medicíny ilustrace foto imt-ie

reklama

Poněkud horší je zaměstnanost čerstvých absolventek. Ta v ČR loni činila 87 procent. To je ale také v rámci EU nadprůměrně příznivý údaj, jelikož průměr za loňský rok činil 84 procent.

Celková zaměstnanost čerstvých absolventů, mužů i žen, je v ČR blízko svého historického maxima, když dosahuje 91,5 procenta. Důvodem je výjimečně dobrá situace na trhu práce. Česká republika již déle vykazuje nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Mladým lidem, zejména právě absolventům vysokých a vyšších škol, hraje do karet také skutečnost, že se v současnosti na trh práce dostávají velice slabé populační ročníky. Zaměstnavatelé se o mladé absolventy musí mnohdy doslova přetahovat.

Patrné je to i nyní, v letní sezóně, kdy kvůli výjimečně dobré zaměstnanosti chybí brigádníci nebo sezónní pracovníci třeba pro oblast turistického ruchu. Ti se tradičně rekrutovali z řad právě mladých lidí. Když však mladí dnes řádnou práci prakticky všichni mají, je mnohem obtížnější než v minulosti brigádníka nebo sezónního pracovníka najít. Své o tom ví mnozí - od provozovatelů kempů po vedoucí horských bud.    

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!