Čeští hudebníci a pořadatelé koncertů: Modlíme se za letní festivalovou sezónu

Nouzový stav a s ním spojený zákaz veškerých kulturních akcí má za následek stovky zrušených koncertů všeho druhu. Ohroženy jsou i letní festivaly, nikdo totiž nedokáže s jistotou zaručit, jak dlouho krizové období kvůli koronaviru potrvá. Hudebníci tak alespoň baví své fanoušky živými koncerty přes sociální sítě. Stejně jako podnikatelé ale přichází o zisky i umělci, pořadatelé koncertů a festivalů, zvukaři či osvětlovači. Jak tedy vidí českou hudební scénu v nadcházejících měsících?
Festival Mighty Sounds
Festival Mighty Sounds
Mighty Sounds

reklama

Tak jako spousty dalších českých kapel, musela i legendární Vypsaná fixa přesunout plánované jarní turné kvůli nouzovému stavu na konec letošního roku. Její členové se proto rozhodli uspořádat pro fanoušky živý koncert zdarma, který byl přenášen přes Facebook. „Zpoplatnění jsme řešili hned na začátku a dohodli jsme se, že touhle cestou jít nechceme. Nejsme jediní, kdo přišel o příjmy. Pokud by nás chtěl někdo přece jen podpořit, může si koupit ‚merch‘ nebo přispět na poslední desku,‘‘ uvedl v rozhovoru pro online zpravodajství TV Prima kytarista Vypsané fixy Mejla.

„Bohužel jsme museli zrušit všechny nadcházející koncerty včetně evropského turné, s nejbližším hraním počítáme v květnu, jestli vůbec,“ uvedl zpěvák kapely Nasty Ratz Jake Widow. „Nejdůležitější ale je, abychom všichni tuhle krizi ustáli a vyšli z ní zdraví. Poslech hudby, která nás podrží, se dá koneckonců zařídit přece i doma,“ dodává.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Česko hlásí šestou oběť! Počet nakažených stále stoupá

Oblíbený hudební festival Mighty Sounds, který každoročně navštěvují tisíce fanoušků punku, ska, rock’n’rollu a dalších hudebních stylů, se podle jednoho z pořadatelů Jakuba Siňora rušit určitě nebude. Pokud bude ale nouzový stav trvat i v červenci, šestnáctý ročník festivalu se přesune na příští rok. „Momentálně jsme pozastavili přípravy, zpomalili propagační aktivity a čekáme na další vývoj. V rámci asociace FESTAS, která sdružuje přední české festivaly, budeme jednat s Ministerstvem kultury o různých formách podpory, ať už se jedná o odsunutí EET, úlevy na daních nebo příspěvcích,“ sdělil Siňor online zpravodajství TV Prima. „Festivaly jsou zásadní součástí kulturního prostředí v Čechách a do státní kasy přinášejí stovky milionů korun ročně,“ dodává.

Stravovací zařízení jsou zavřená

Další dopady koronaviru na českou ekonomiku: Jak vidí své podniky pražští restauratéři? Co stojí za extrémním snížením hodnoty české koruny?

Podle produkčního pražského klubu Rock Café Šimona Blaschka muselo být na tomto místě zrušeno doposud na 40 koncertů, 20 divadelních představení a 2 výstavy. Vzhledem k nejistotě ohledně délky trvání ochranných opatření však tato čísla nemusí být zdaleka konečná. „Největší dopad má rušení kulturních akcí bohužel na ‚dělníky kultury‘, tedy na zvukaře, osvětlovače a další profese, které jsou málokdy vidět, ale bez nichž by fungování akcí nebylo možné. I proto chystáme live streamy nejrůznějších interpretů přímo od nás z klubu, abychom jim v této těžké době mohli nabídnout alespoň nějakou práci. Spustili jsme také prodej virtuálního piva, které si lidé dopředu koupí a vypijí si ho u nás, až budeme moci otevřít,“ říká produkční.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!