Čeští vojáci v Iráku jsou v pořádku a zůstávají na základnách!

Čeští vojáci v misi NATO v Iráku jsou všichni v pořádku a zůstávají na svých základnách. Stejně jako další spojenci přerušili výcvik místních ozbrojených sil. Případné další kroky budou záležet na vývoji situace a na dohodě v rámci NATO. Informace zveřejnilo Ministerstvo obrany ČR na svém Twitteru.
američtí vojáci v Iráku
američtí vojáci v Iráku
foto military-com

reklama

Jednotlivá tamní velitelství přijala standardní bezpečnostní opatření. Stejně jako další spojenci, přerušili výcvik místních ozbrojených sil. V pořádku jsou také čeští policisté, kteří jsou v Bagdádu. NATO po smrti íránského generála Kásema Sulejmáního pozastavilo svoji výcvikovou misi v Iráku.

V Iráku působí na 40 českých vojáků, s nimiž je ministerstvo v kontaktu. Jde o instruktory výcviku z řad vojenských policistů a příslušníků chemického vojska. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit.

V Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Všichni jsou v pořádku a v případě ohrožení budou okamžitě evakuováni, uvedla na twitteru Policie ČR. ,,S velitelem našeho kontingentu jsme v pravidelném kontaktu. Přijatá opatření potrvají do úterý, pak bude rozhodnuto o dalším postupu,'' napsal na twitteru policejní prezident Jan Švejdar.

Cílem mise NATO, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát.

Tisíce často rozzlobených Iráčanů, kteří se bojí o budoucnost své země, dnes přišly na smuteční pochod za íránského generála Kásema Sulejmáního. Podrobněji píšeme zde.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!