Čestná vojenská stráž, cimbálová muzika a oblíbené květiny - takové bylo poslední rozloučení s paní Danou Zátopkovou

„Měla jsem fajn život. Měla jsem to štěstí, že jsem ho prožila podle svých představ,“ říkávala sama slavná oštěpařka. Olympijská vítězka z Helsinek 1952 a stříbrná medailistka z Říma 1960 zemřela ve věku 97 let. Na poslední cestu jí cimbálová muzika zahrála její milované moravské písničky, obřadní síň ozdobily žluté květy. Stráž u rakve drželi vojáci z Čestné stráže Armády České republiky. Oblíbené písničky hrál Vojenský umělecký soubor O

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru nemohla na obřad široká veřejnost. Do strašnického krematoria směl přijít na obřad jen omezený počet nejbližších přátel a hostů.

„Dana Zátopková byla duší nejen Českého klubu olympioniků, ale celého Českého olympijského výboru. Bude nám moc chybět. Chtěl bych velmi poděkovat všem, kdo se o ni starali a pomáhali jí,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Jeden z blízkých přátel Dany Zátopkové, atlet František Fojt, připomněl její trenérskou kariéru a schopnosti. Až do posledních let života se totiž věnovala předávání zkušeností mladým sportovcům. „Dana byla srdcem i duší atletka a tomuto sportu zasvětila celý svůj život,“ zavzpomínal.

Ve stojanu s oštěpy nechybělo koště, které Emil Zátopek manželce na její přání vyrobil z jejího zlatého olympijského oštěpu. V Helsinkách 1952 triumfovali oba v jeden den a vytvořili jeden z nejslavnějších sportovních párů světa. „Dana Zátopková byla vzácná žena. Motivovala generace atletů, spolu s Emilem je zapsána v historii světové atletiky, jejich jména budou vždycky zářit na atletickém nebi,“ uvedl Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Posledního rozloučení se zúčastnilo hned několik olympijských medailistů a blízkých přátel Dany Zátopkové včetně Jarmily Kratochvílové. Přišel také olympijský vítěz Milan Hnilička, předseda Národní sportovní agentury. „Dana by si přála, aby se na ni vzpomínalo s radostí, ne se smutkem,“ řekl plukovník Jaroslav Priščák, šéf ASC Dukla. Oldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků, dodal: „Dana by si zasloužila plný sál hostů, ale to teď prostě není možné. Až pandemie skončí a budeme se moci scházet, proběhne zádušní mše v Břevnovském klášteře. A pak v září při běhu rodným krajem Emila Zátopka nachystáme uložení Daniných ostatků vedle Emila v Rožnově pod Radhoštěm.“

Tagy: