Cestovatelé pozor: Smrtící horečka na Srí Lance zabila už stovky lidí.

Horečku dengue přenášejí komáři
Horečku dengue přenášejí komáři
AP

reklama

Epidemie horečky dengue zabila na Srí Lance už přes 220 lidí a desítky dalších se jí nakazily. Odborníci se obávají dalšího rozšíření z důvodu špatných hygienických podmínek a přeplněnosti místních nemocnic.   

Přeplněné nemocnice na ostrovním státě odmítají pacienty, kteří nepotřebují naléhavou pomoc. Rodiny tak doslova bojují o odpovídající péči pro své příbuzné. Místa na jednotce intenzivní péče v soukromých zařízeních jsou pak pro většinu z nich finančně nedostupná. Výjimkou není ani sdílení jednolůžkové postele dvěma lidmi. 

„Pomáháme zdravotním inspektorům hledat oblasti výskytu dengue a také zřizovat dočasné oddělení v nemocnici Negombo na okraji hlavního města Colombo,“ řekl mluvčí srílanské armády Roshan Senevirathana pro CNN.

Šíření napomáhají povodně i odpadky

Poslední velká epidemie zasáhla turisty oblíbený asijský ostrov v roce 2009. Tehdy úřady zaznamenaly 25 000 nakažených a 249 úmrtí. Jen pro srovnání, od počátku tohoto roku bylo zaznamenáno více než 79 000 nakažených, což je více než trojnásobek oproti roku 2009.

Podle CNN je výskyt epidemie umocněn hlavně rozsáhlými povodněmi, které zemi sužují už od ledna. „Dengue se pravděpodobně ještě rozšíří, protože povodně stále neustupují,“ uvedl ministr zdravotnictví Rajitha Senaratne.

„Zvlášť se obáváme stojaté vody, která je důsledkem opadajících záplav. To je ta poslední věc, kterou rodiny potřebují. Už tak ztratily hodně,“ uvedla ve svém prohlášení organizace Save the Children.

Nekontrolovatelnému šíření epidemie napomáhá také pokračující krize likvidace odpadků v hlavním městě Colombo. V dubnu se například zhroutila černá skládka, která zasypala domy pod ní a zabila desítky lidí. Srílanská vláda nyní alespoň schválila návrh zákona, který by měl s problémem odpadků pohnout.

Cestovatelé směřující na Srí Lanku by si tak měli dávat pozor. Na to ostatně na svých webových upozorňuje také ministerstvo zahraničí: „Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany hodlající cestovat na Srí Lanku, že především v západní části země vzrůstá počet případů výskytu nemoci horečky dengue přenášené komáry.“

Jak se postarat o infikovaného horečkou dengue?

Horečka dengue se přenáší komářím štípnutím. Příznaky nákazy jsou podobné těm při chřipce a projevují se zpravidla 4 – 7 dní po štípnutí. Symptomy mohou být vysoká horečka, která přichází v oddělených vlnách, bolest za očima, bolesti svalů a kloubů, silná bolest hlavy nebo vyrážka. Pokud se dostaví některý z těchto příznaků, doporučuje ministerstvo vyhledat lékařskou pomoc.

 

Autor: Nikola Baumrukrová

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!