ČEZ se zapojí do průzkumu těžby lithia na Cínovci

Akcie společnosti European Metal Holdings v reakci na oznámení poskočily o více než 20 procent. Z hlediska trhu je angažmá ČEZ v průzkumu možnosti těžby lithia na Cínovci jednoznačně pozitivní zprávou.
ČEZ prozkoumá ložisko lithia v Česku
ČEZ prozkoumá ložisko lithia v Česku
Londýnská burza

reklama

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Severočeské doly ze Skupiny ČEZ se rozhodly společně prozkoumat ložisko lithia na Cínovci. „Na našem území se možná nachází významné ložisko lithia, což je základní surovina pro výrobu autobaterií. Je naším zájmem, aby zisk z možné těžby lithia zůstal co nejvíce v Česku. Stejně tak naším zájmem je, aby bylo ověřeno, zda se zde těžit lithium vyplatí, nebo ne,“ řekl dnes na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

ČEZ bude prostřednictvím své dceřiné společnosti Severočeské doly spolupracovat se společností European Metals Holdings (EMH). EMH je vlastníkem společnosti Geomet, která již získala některá povolení. Akcie této společnosti poskočily na londýnské burze po zveřejnění zprávy o více než dvacet procent (viz graf níže), na nejvyšší úroveň od loňského března. V očích trhu se totiž zvyšuje pravděpodobnost, že se na Cínovci lithium jednou opravdu začne těžit. To by cenu daných akcií zřejmě i mnohonásobně zvýšilo. EMH disponuje přednostním právem k těžbě a ČEZ navíc zváží, zda do ní kapitálově vstoupí, což jen podporuje apetýt investorů po akciích EMH.

Angažmá ČEZ v celé věci je ovšem primárně třeba chápat tak, že stát si jeho prostřednictvím snaží udržet kontrolu nad potenciální těžbou lithia. Z celé záležitosti se před volbami roku 2017 stalo politikum a současná vláda premiéra Babiše nechce riskovat, aby veřejnost získala dojem, že potenciál cínoveckého lithia promrhává nebo že potenciální těžbu přepouští zahraničním či zcela soukromým subjektům. Celé angažmá ČEZ je tak třeba vnímat se značnou rezervou, jako do značné míry politicky motivovaný tah. Byť trh – jak se zdá z vývoje ceny akcií – alespoň krátkodobě vskutku uvěřil, že zapojení ČEZ opravdu zvyšuje šance, že se na Cínovci nakonec těžit bude. 

 

Lukáš Kovanda / Romana Navarová

reklama

reklama