Chce se Vatikán prosadit ve sportu? Je cílem olympiáda? První tamní atletický klub je přístupný duchovním, Švýcarské gardě i migrantům

Za papeže Františka vznikl první atletický klub reprezentující Vatikán: Athletica Vaticana, který má prý ambice prosadit se za hranicemi nejmenší země na světě. Běžecký tým již ukázal svou odvahu na berlínském maratonu v září 2019, informovala agentura DPA. Zatím však nemá ambice bojovat o medaile, ale o symbolickou účast.
Athletica Vaticana
Athletica Vaticana
@atleticaitalia/Twitter

reklama

Klub Athletica Vaticana plánuje v příštích letech například účast na sportovních událostech v Alžírsku nebo v Andoře. „Vatikán se neliší od zbytku lidstva: sport je krásná a dobrá věc, zejména když není příliš zkomercializován,“ popsal monsignor Melchor Jose Sanchez de Toca y Almeda některé z důvodů, které vedly k založení sportovního klubu.

Klub je otevřen všem

Členství v Athletica Vaticana je otevřeno komukoliv, kdo má vatikánské občanství, nebo kdo pracuje pro malý katolický městský stát. Členy sportovní asociace jsou od lékárníci, hasiči, Švýcarská garda i duchovenstvo. Klub je nakloněn také mladým migrantům nebo paralympijským sportovcům.

Vůbec prvním zahraniční závod byl symbolicky v Německu: Wittenbergu, který je úzce spjat s německým teologem, kazatelem a reformátorem Martinem Lutherem, který se, jak známo, v šestnáctém století rozešel s katolickou církví a spustil reformaci.

Fotomontáž: papež František a kniha 1984

KOMENTÁŘ TOMÁŠE VYORALA: Papež František volá po newspeaku? Máme se vzdát přídavných jmen. Má Orwellovo 1984 jako manuál?

Síla sportu v překonávání rozdílů a ve spolupráci

Síla sportu tkví v pomoci lidem překonávat jejich rozdíly a spolupracovat, což je něco, co papež neustále zdůrazňuje. I proto byli pozváni reprezentanti jiných náboženství, aby běželi za klub jako čestní členové. „Papež chtěl dva členy z jiných náboženství a já jsem muslim. Je to pro mě obrovská čest,“ uvedl Ansou Cisse ze Senegalu.

Ambice týmu například směrem k větším závodům nebo k olympiádě jsou zatím podle monsignora Sancheze pouhým snem. Vatikán by jako suverénní stát měl teoreticky právo poslat do soutěže svůj tým, nicméně vzhledem k asi jednomu tisíci rezidentů tohoto státu se nejedná o nic jednoduchého. „Jde o dlouhou cestu. Cílem není závod o medaile, ale symbolická účast,“ dodal monsignore s tím, že vatikánský tým se v současné době koordinuje s italským národním olympijským výborem.

reklama

reklama