Chcete si užít večer ve francouzské restauraci? Tak zapomeňte na Coca-Colu, kečup i mobilní telefon!

V útulné restauraci Le Petit Jardin v jihofrancouzském městečku Saint-Guilhem-le-Désert mají návštěvníci šanci zažít v dnešní době už poměrně raritu. Zákaz používání telefonu a jídelní lístek bez Coca-Coly a kečupu totiž vyvolal pozdvižení nejen u místních rodáků.
ilustrační foto- zákaz mobilních telefonů ve francouzské restauraci
ilustrační foto- zákaz mobilních telefonů ve francouzské restauraci
youtube/restu

reklama

Majitel restaurace Jean-Noël Fluery má pro zákaz telefonů jednoduché vysvětlení. „Jsou to právě telefony, které narušují pohodovou a přátelskou atmosféru,“ řekl pro deník Le Figaro. „Jde nám o navazování kontaktů mezi stoly, vytvoření dialogů. A telefony jsou zabijákem takovýchto situací,“ pokračoval.

Právě komunikace mezi lidmi kolem stolu je typickou součástí francouzské kuchyně. „Francouzi si vždycky povídali během jídla,“ říká majitel restaurace, který se svérázným způsobem rozhodl bojovat proti narůstající závislosti lidí na telefonech a tabletech.

ilustrační foto- restaurace
Autor: youtube/Bon Appétit ilustrační foto- restaurace

Fluery se ve svém podniku nechal inspirovat pravidly fotbalu, a proto každý, kdo v restauraci začne používat svůj mobilní telefon či tablet, je napomenut píšťalkou a žlutou kartou. Pokud je dotyčný chycen s telefonem i podruhé, znamená to červenou kartu a tudíž povinný odchod z restaurace.

„Píšťalky a karty vždycky fungují,“ dodal se smíchem majitel. Několikrát se také stalo, že pracovníci restaurace museli návštěvníka za nedodržování pravidel z restaurace vyloučit. Ale majitel si stojí za svým a své rozhodnutí nehodlá měnit: „Lidé souhlasí s tím, že musí vypnout telefon v kině či divadle, tak proč ne v restauraci?“ 

Restaurace podporuje lokální výrobce

Zákazníci jsou o pravidlech podniku informováni už při vstupu a je jen na nich, jestli se rozhodnou na „hru“ přistoupit, či nikoliv.

Kromě zákazu telefonů má restaurace Le Petit Jardin ještě jednu specialitu. Nenajdete v ní Coca-Colu, kečup ani majonézu. Vysvětlení je jednoduché. Restaurace podporuje místní prodejce a jejich výrobky. „Máme tu dobré místní ovocné šťávy, které lidé mohou pít místo Coly a také máme skvělou hořčici namísto kečupu a majonézy,“ objasnil absenci známých výrobků majitel restaurace.

 

reklama

reklama