Chlapec, který zažil nenávist na internetu, daruje plazmu pacientovi postiženému koronavirem

Liberecká nemocnice zkouší v Česku zatím ojedinělý způsob léčby nemoci COVID-19. Pacientovi ve vážném stavu v pátek lékaři podali krevní plazmu od dárce, který se z nákazy novým typem koronaviru vyléčil. Právě krev vyléčených obsahuje protilátky, které by mohly pomoci oslabeným pacientům v boji proti infekci.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vyléčený dárce plazmy

reklama

Jonáš Jirout si nákazu přivezl z cesty do Brazílie. Déle než týden strávil v horečkách, jeho mladý organismus si však nakonec s koronavirem poradil. Teď je chlapec nadějí pro další nemocné, v krvi má totiž protilátky, které by mohly pomoci s léčbou pacientů ve vážném stavu.

V pátek ráno se mladík dostavil na libereckou transfúzní stanici. Tamní lékaři mají od hygieniků informace o dárcích, kteří nemoc prodělali. Teď je začínají oslovovat. Jonáš byl první, další by měli záhy následovat. „Oslovujeme dárce aktivně, ale hlásí se nám i sami. Celé se to právě rozebíhá, protože podle dosavadních poznatků je ideální odebírat plazmu s protilátkami v období mezi čtvrtým a desátým týdnem po vyléčení," říká Renata Procházková, primářka transfúzního centra Krajské nemocnice Liberec.     

Jonáš byl mezi první stovkou nakažených koronavirem v Česku

ROZHOVOR: Jonáš byl mezi první stovkou nakažených koronavirem v Česku. Co ho nejvíc překvapilo?

Aktuálně potřebuje plazmu pacient, který leží na oddělení ARO liberecké nemocnice. Je ve velmi vážném stavu, který se nelepší. Jeho krevní oběh je vyveden mimo tělo do speciálního přístroje, který dokáže jeho krev okysličit a současně zbavit oxidu uhličitého. Nahrazuje tak koronavirem těžce zasažené plíce.

Jestli plazma s protilátkami zabere, nikdo nedokáže odhadnout. Zkušenosti z tuzemských i zahraničních nemocnic jsou zatím velmi malé. Nemoc COVID-19 je pro lékaře velkou neznámou, nezbývá tedy než experimentovat. „Byl bych velmi opatrný s prognózami, faktem ale je, že podání plazmy s protilátkami se už osvědčilo při jiných druzích infekčních chorob," říká Dušan Morman, primář oddělení ARO liberecké nemocnice.

Jonáš zažil nenávist na internetu

Jonáš zažil nenávist na internetu, protože je nakažený koronavirem

Jonáš Jirout je jedním z nejznámějších českých pacientů, který koronavirovou infekci prodělal. Po návratu z cest ho lidé na sociálních sítích osočili, že nedodržuje karanténu. On posléze natočil emotivní video, ve kterém lživá tvrzení vyvracel.

reklama

reklama