Chlapec z komunity Jezídů se po třech letech v zajetí Islámského státu setkal se svou matkou

Návrat chlapce ze zajetí Islámského státu
Návrat chlapce ze zajetí Islámského státu
Zdroj: Youtube

Po třech letech v zajetí militantů ISIS v severním Iráku, se ve čtvrtek ráno setkal 12letý chlapec se svou matkou na letišti ve Winnipegu v Kanadě.

Emad Tamo svou matku neviděl od roku 2014 poté, co celou jeho rodinu zajali stoupenci ISIS. Jeho matce a čtyřem sourozencům se však podařilo uniknout a najít azyl v kanadském Winnipegu. Rodina žila v domnění, že je Emad mrtvý.

Vše se změnilo v červenci tohoto roku po bitvě u Mosulu. V té době se na sociálních sítích objevovaly děti držené v rukou Islámského státu. A mezi nimi byl i Emad.

Jeho matka Nofa Zaghla se ho od té doby pokoušela dostat domů. Do bezpečí. I s pomocí kanadské vlády má tento příběh šťastný konec a chlapec opravdu nastoupil do letadla směr Winnipeg.

„Nevěřila jsem, že ho ještě někdy uvidím,“ řekla Emadova matka, když na syna čekala na letišti. „Jsem velmi vděčná za vše, co pro nás kanadská vláda udělala, za všechny, kteří jsou s námi a pomáhají nám,“ řekla. „Neviděla jsem své dítě tři roky… je to velmi těžké, byl držen v zajetí. Ale teď jsem šťastná. Na vše musíme zapomenout a zažít od začátku,“ dodala Nofa Zaghla.

 

Po přistání letadla se v příletové hale objevil klučina s úsměvem na tváři a velkým transparentem, na kterém děkoval kanadské vládě. Přivítat ho přišla nejen jeho rodina, ale i početná veřejnost.

„Jsem moc vděčný, že mi kanadská vláda pomohla se znovu setkat s mými nejbližšími,“ řekl dojatý chlapec.

„Děkuji moc. Existují tisíce dalších dětí, jako jsem byl já, které jsou stále drženy v zajetí. To je důvod, proč jsem chtěl šířit do světa svůj příběh. Přál bych si, aby se pomohlo i dalším dětem, které jsou stále v nebezpečí,“ dodal Emad smutná fakta o nelehké situaci dětí, které jsou v rukou Islámského státu.

Autor: Markéta Škorňová

reklama