Chřipková epidemie řádí po celé republice. Nejhorší situace je v Libereckém kraji

Ministerstvo zdravotnictví a úřad Hlavního hygienika České republiky v pátek potvrdily, že na celém území České republiky vypukla chřipková epidemie. Momentálně se cirkulují oba typy viru s vyšším podílem chřipky typu B. Nejhorší situace je podle momentálních údajů v Libereckém kraji.
Chřipková epidemie už řádá po celé České republice
Chřipková epidemie už řádá po celé České republice
MZČR/SZÚ

reklama

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkulují oba typy virů, tj. jak chřipky typu A, tak i chřipky typu B, a to s vyšším podílem chřipky typu B,“ uvedla hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová.

Momentálně je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 722 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o 18,3 %. Vzestup je evidován ve všech věkových skupinách a ve všech krajích ČR. Nejvyšší nemocnost je hlášena z krajů Libereckého, Jihočeského, Jihomoravského, Středočeského a Ústeckého.

Chřipková sezóna má v České republice každoročně na svědomí až dva tisíce lidských životů

Nadcházející chřipková sezóna? Mohl by převažovat typ, který způsobuje pandemii

I téměř celá západní Evropa bojuje s celoplošnou epidemií chřipky

Hygienici tak doporučují občanům, aby se vyhýbali větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu šířit dál,“ upozorňuje Gottvaldová.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují. Nejinak je na tom téměř celá západní Evropa. Východní Evropa pak zatím hlásí nižší nemocnost. I v těchto státech se cirkulují oba typy virů s vyšším podílem chřipky typu B.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!