Chřipková epidemie si vyžádala téměř sto obětí. Nejvíc nemocných je v Libereckém a Moravskoslezském kraji

Chřipková epidemie ustupuje. To je dobrá zpráva. A ta špatná je, že jen velmi pomalu. Na svém kontě už má na sto obětí. Počet lidí s chřipkou za posledních sedm dní mírně klesl. Podle epidemiologů se nemocnost snížila o necelá 4 %.
10. 3. 2018 ZPRÁVY: CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE SI VYŽÁDALA UŽ 98 OBĚTÍ. ČR BUDU TRÁPIT I DÁL
10. 3. 2018 ZPRÁVY: CHŘIPKOVÁ EPIDEMIE SI VYŽÁDALA UŽ 98 OBĚTÍ. ČR BUDU TRÁPIT I DÁL

reklama

„Dá se říct, že 10 krajů ze 14 začalo zvolna klesat. Čtyři kraje buď drží stejnou nemocnost nebo mírně stouply. Je to Praha, Plzeňský kraj, Jihomoravský a Pardubický,“ uvedla pro zpravodajství FTV Prima vedoucí národní referenční laboratoře SZÚ Martina Havlíčková.

Nejvíce nemocných je v Libereckém a Moravskoslezském kraji. Liberecká krajská nemocnice vyhlásila tento týden krizový stav. Ruší plánované operace a pacienti musí čekat i dvakrát déle než je obvyklé. Například největší nemocnici v Libereckém kraji zasáhla chřipková epidemie hned ze dvou stran. Na jedné straně tu výrazně stoupl počet pacientů, kteří potřebují intenzivní péči právě proto, že se jim zdravotní stav zhoršil kvůli chřipce a na druhé straně právě na jednotkách intenzivní péče onemocnělo nejvíce zaměstnanců.

Chřipková epidemie už řádá po celé České republice

Chřipková epidemie řádí po celé republice. Nejhorší situace je v Libereckém kraji

Krajské nemocnice v Liberci musela omezit péči

Na některých odděleních chybí až 30 % lidí. Ti, které nákaza nezasáhla, teď tráví v práci mnohem více hodin. „Mají spoustu přesčasů, takže to je teď momentálně jediná forma, jak můžeme zajistit bezproblémovou péči o naše pacienty,“ upřesnila ředitelka Ošetřovatelské péče Krajské nemocnice Liberec Marie Fryaufová.

Nemocnice už dokonce musela sáhnout k omezení péče, projevilo se to rušením plánovaných operací právě takových, u kterých se dá předpokládat, že pacient po zákroku na nějakou dobu skončí na jednotce intenzivní péče. „Čekací lhůty na plánované chirurgické operace se teď prodlouží řádově o tři až čtyři týdny,“ dodal lékařský ředitel nemocnice Jaromír Hons.

Chřipková epidemie si už vyžádala 98 obětí a pravděpodobně jich bude i dál přibývat. Kdy epidemie skončí, zatím není jasné. Podle hygieniků by to bylo doslova věštění z křišťálové koule.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!