Chtěli byste kousek Měsíce? Do dražby jdou jediné úlomky měsíční horniny, držené v soukromém vlastnictví

Tři úlomky měsíční horniny prodává na aukci mezinárodní aukční společnost Sotheby’s. Jediné měsíční kameny na světě, které jsou v soukromém vlastnictví, by mohly podle odhadů stát na konci dražby až 23 milionů korun. Na Zemi je dopravila sovětská bezpilotní sonda Luna.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

V aukční síni Shoteby’s v New Yorku si dnes mohou zájemci v aukci koupit tři miniaturní kamínky, který byly součástí Měsíce. Na Zemi je dovezla sovětská sonda Luna-16 v roce 1970.

Naprosto ojedinělá šance

Tyto tři úlomky jsou dosud na celém světě jediné, které vlastní soukromá osoba. V dražbě byly prodány již v 90. letech, původně ale patřily Nině Ivanovně Koroljové, vdově po muži, který stál za úspěchem celého sovětského kosmického programu.

Letecký a raketový konsktruktér Sergej Koroljov se snažil pro SSSR vyvinout raketu, která by dopravila na povrch Měsíce i živé kosmonauty. Dohnat Američany se mu ale kvůli nemoci nakonec nepodařilo.

Po jeho smrti tehdejší sovětská vláda předala úlomky Měsíce jeho manželce jako oficiální poděkování od Sovětského svazu. Neznámý americký sběratel je v roce 1993 odkoupil a nyní je chce formou dražby předat dál.

tři vzorky z Měsíce, jediné svého druhu v oficiálním soukromém vlastnictví
Autor: Reuters tři vzorky z Měsíce, jediné svého druhu v oficiálním soukromém vlastnictví

Vzorky měsíce jsou skutečně miniaturní. Jejich rozměry se pohybují mezi 1 – 2 milimetry. Všechny tři jsou společně zabalené pod sklem. Ze základu jsou složené z čediče, což je běžná hornina. Na povrchu jsou ale kusy úlomků regolitu, horniny, která se vyskytuje na Měsíci nebo jiných planetách.

Cena se odhaduje na 23 milionů korun. Někteří ale očekávají mnohem vyšší částky. Už jen taška Neila Armstronga, která na sobě měla stopy měsíčního prachu a nesla nápis Lunar Sample Return, se loni prodala za více než 40 milionů korun.

reklama

reklama