Chybička se vloudila: Podle NKÚ chyboval Státní zdravotní ústav při zadávání zakázek

V letech 2014–2016 podle prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu došlo k chybě při výběrových řízeních týkajících se nákupu zdravotnického materiálu. V tomtéž období také neměl fungovat vnitřní kontrolní systém. NKÚ tak oznámil finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun. Informace přinesla ČTK.
ilustrační foto
ilustrační foto
FTV Prima

reklama

Problém se měl vyskytnout při nákupech speciálního zdravotnického materiálu pro přístroje na testování HIV a virových hepatitid. Právě od dodavatele jednoho z přístrojů ústav odebíral také zdravotnický materiál. V letech 2014 až 2016 ale měl ústav nakupovat i materiál, který ve zmíněné smlouvě nebyl uvedený.

„Místo aby na situaci ústav reagoval a vypsal odpovídající zadávací řízení, rozděloval veřejné zakázky v hodnotě od 11 do téměř 15 milionů korun na menší zakázky,“ uvedl NKÚ. Tím se podle něj vyhnul soutěži a zdravotnický materiál pořizoval od toho samého dodavatele. „Státní zdravotní ústav (SZÚ) tak porušil zákon a jeho postup NKÚ vyhodnotil jako porušení rozpočtové kázně za téměř 39 milionů korun,“ napsali kontroloři.

požár nemocnice v Jižní Koreji

Požár nemocnice v Jižní Koreji: Nepřežily čtyři desítky lidí

A to není jediný případ pochybení. V roce 2013 uzavřel SZÚ smlouvu na dodávky speciálního zdravotnického materiálu za sedm milionů korun s jiným dodavatelem, a to všechno bez zadávacího řízení. SZÚ dále nedodržel mzdový limit a na mzdách v roce 2014 vyplatil o 21 milionů víc. „SZÚ přitom měl možnost jednat s ministerstvem o navýšení mzdového limitu, čímž mohl těmto zbytečným problémům předejít,“ poznamenali kontroloři.

Podstatným problémem je také fakt, že SZÚ neměl určené pracovníky, kteří by spravovali kontrolní systém ústavu. Ze zákona je totiž povinnost každé instituce stanovit si své pracovníky, kteří budou mít pod kontrolou nákupy a hospodářské operace dané instituce. Fakticky tak žádná kontrola neexistovala.

NKÚ oznámil finančnímu úřadu podezření na porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun.

Autor: Markéta Škorňová, ČTK

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!