Chystají další města konec cirkusů? Stojí za kampaní i boj v rodině Berousků?

Národní Cirkus Originál Berousek chová více než sto kusů cizokrajných zvířat. Tradiční je chov mědvědů, který tento cirkus proslavil nejvíce, i díky filmu Šest medvědů s Cibulkou. Jeho představení jsou většinou plná. V poslední době jeho ředitel vyzývá po skončení produkce návštěvníky k podpoře a pomoci. Bohužel, ředitel cirkusu Berousek, pan Berousek mladší, s námi vůbec nekomunikoval. Ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil nám po telefonu řekl, že se k tématu vyjadřovat nebude a mluvit bude jen v živém vysílání v televizi.
Za konec zvířat v šapito bojuje i nezisková organizace - Svoboda zvířat. Podle asistentky koordinátorky kampaně Cirkusy bez zvířat Anny Bernátkové je důvodů, proč je využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech problematické, celá řada. „V jednadvacátém století by volně žijící druhy zvířat měly být chovány výhradně za účelem ochrany, ne pro drezuru, chvilkové pobavení publika nebo zisk úzké skupiny lidí. Dalším problémem jsou nedostatečné prostory a nutnost neustálých transportů mezi jednotlivými místy konání, bez možnosti vykonávat zvířatům vlastní, přirozené aktivity."
Navíc prý využívání zvířat v cirkusech může mít negativní dopad na dětské návštěvníky.„Využívání všech volně žijících druhů zvířat postavilo mimo zákon k dnešnímu datu již patnáct evropských států, mezi nimi např. Rakousko, Řecko, Belgie či Irsko. Reprezentativní průzkum veřejného mínění ze září loňského roku ukázal, že celých 74 procent respondentů je pro rozšíření stávajícího omezení vystupování zvířat na zákaz využívání alespoň všech volně žijících druhů zvířat. V Česku platí zákon, kdy od roku 2004 nově narození jedinci některých druhů už nesmí být drezurováni a nesmí vystupovat v cirkuse. Důkazem porušování tohoto zákona na ochranu zvířat je případ, kdy byl v cirkuse při vystoupeních využíván jedinec lachtana narozený po roce 2004. Porušení zákona nyní řeší Městský úřad v Příbrami," dodává Bernátková.
„Přestupkové řízení nebylo uzavřeno, případ se stále řeší," sdělila nám mluvčí radnice Eva Švehlová. Středočeská Příbram na červnovém zasedání zastupitelstva města cirkusy nezakázala, ale schválila vyhlášku o zvýšení místního poplatku za užívání veřejného prostranství pro cirkusy a lunaparky. Cirkusy nově budou platit 10 Kč/m2/den. Obecně závazná vyhláška z roku 2011 určovala u cirkusů poplatek tři koruny za metr čtvereční.
Brněnský magistrát také uvažuje o zákazu cirkusů se zvířaty na pozemcích města. Do konce června mohli lidé starší 15 let hlasovat v anketě, zdali s tím souhlasí, nebo ne. Výsledky teď vedení města vyhodnocuje. „Výsledek bude podkladem pro další jednání v orgánech města a s městskými částmi. Jelikož mohou hlasovat všichni občané nad patnáct let, představuje výstup ankety názor té části brněnské populace, kterou dané téma zajímá natolik, aby se jí zúčastnila," odpověděl na náš dotaz Filip Poňuchálek, tiskový mluvčí Brna.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který se uskutečnil v letošním roce, se ovšem ukázalo, že by lidé cirkusy se zvířaty nechali tak, jak jsou. Podle většiny dotázaných jsou totiž zvířata jejich podstatou a neměla by tak být vyloučena. „Čtyřicet procent respondentů by pak do cirkusu bez zvířat vůbec nešlo," potvrdil online redakci FTV Prima ředitel agentury Jan Tuček.
Podle našich informací cirkusy už poptávají pro své produkce i soukromé pozemky, takže různé městské vyhlášky o jejich zákazu na městských prostorách je neomezí.
Stát New Jersey jako první z celé federace Spojených států amerických vyhlásil úplný zákaz užívání divokých zvířat v cirkusech. Noseyin zákon, který nese jméno týrané slonice, podepsal guvernér amerického státu New Jersey Phil Murphy v prosinci loňského roku. Má chránit divoká zvířata před újmou způsobenou cestováním s kočovnými artisty při jejich tzv. cirkusových show. Zprávu přinesla televize CNN.
Romana Navarová