Chystáte se o vánočních prázdninách do zahraničí? V těchto termínech může být na silnicích rušno

Vánoční prázdniny a státní svátky v zahraničí. Kdy očekávat dopravní komplikace?
Vánoční prázdniny a státní svátky v zahraničí. Kdy očekávat dopravní komplikace?
archiv FTV Prima

reklama

Na konci roku bude na silnicích Evropské unie rušno. Nezaškodí předem se seznámit s termíny vánočních školních prázdnin a případných prosincových státních svátků. Zatímco začátek vánočních prázninch je ve všech unijních státech zhruba stejný, jejich konec se může lišit i o dva týdny. Navíc s dopravními komplikace je pak dobré počítat i na tři krále.

S příchodem adventu zájem Čechů o atraktivní evropské destinace tradičně vzrůstá. Pokud je to jen trochu možné, vyplatí se vyhnout jízdě v době, kdy je v příslušné zemi státní svátek. To bývá na silnicích rušno, a to i minimálně jeden den před volnem v pracovní den, pokud připadne mezi svátek a nejbližší víkend, a samozřejmě i během posledního dne svátečního období.

„Je třeba počítat s tím, že doprava bude váznout. Navíc často o svátečních dnech nenakoupíme ve velkých supermarketech a obchodních domech. Pokud už musíme do dané země ve sváteční termín vyrazit, je dobré vydat se na cestu s dostatečnou časovou rezervou a předem počítat s dopravními komplikacemi,“ upozornil Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

V naprosté většině unijních států bude pracovní volno 25. a 26. prosince a pak samozřejmě na Nový rok. Malťané si budou moci od práce odpočinout i třináctého prosince. Na samém začátku roku 2018 – konkrétně 6. ledna - je dobré počítat s tím, že státní svátek budou mít ve Finsku, Chorvatsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku, Řecku, Španělsku, Švédsku, Švýcarsku, na Slovensku a Kypru.

Vánoční prázdniny jsou v rámci EU v podobném termínu

„Živo na silnicích bude už v pátek 22. prosince, s čilým provozem je třeba počítat do 1. ledna, ve státech se státním svátkem 6. ledna i během prvního týdne nového roku,“ upřesnil Budský. Na rozdíl od letních měsíců jsou dny vánočního školního volna ve státech EU28 v podstatě ve stejném termínu jako v České republice, tedy od 23. prosince do 2. ledna. Výjimkou jsou Anglie a Lucembursko, kde si žáci a studenti od školy oddychnou už 16. prosince. Dále pak Finsko a Portugalsko, kde vánoční prázdniny začínají 18. prosince.

Naopak nejdéle si dny volna vychutnají školáci v Rumunsku, a to až do 14. ledna. Jen o něco kratší prázdniny – do 12. ledna – budou v Chorvatsku. Až do osmého si odpočinou v Anglii a Skotsku, do sedmého v Severním Irsku, Walesu, Belgii, Estonsku, Francii, Irsku, Itálii, Nizozemsku a Španělsku.

Vyplatí se vyhnout se cestování v době, kdy končí vánoční prázdniny

Dobré je také počítat s tím, že v Německu ve všech spolkových zemích sice vánoční prázdniny začínají poměrně jednotně (22. či 23. prosince), ale například v Hesensku končí až 13. ledna a celý první lednový týden budou mimo školní lavice žáci v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Brémách, Hamburku, Dolním Sasku, Severním Porýní – Vestfálsku, Sársku, Šlesvicku-Holštýnsku a Durynsku.

„Určitě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Nezaškodí předem si zjistit, kde je třeba počítat s dopravními zácpami, a připravit si případnou záložní objízdnou trasu,“ uzavřel Budský.

reklama

reklama