CIA bude mít webovou stránku na dark netu. Rozšiřuje portfolio svých informačních zdrojů

Zatímco se většina donucovacích orgánů soustředí na minimalizaci vlivu takzvaného temného webu (dark netu), americká CIA se pokusí tuto anonymní síť využít ke sbírání tipů a informací, uvedl server Daily Mail.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle tiskové zprávy bude nový web CIA fungovat na softwarovém systému Tor, který zajišťuje anonymitu uživatele při pohybu na internetu. Tor je ideálním nástrojem pro anonymní komunikaci, protože u zpráv zasílaných skrze něj je extrémně náročné zjistit odchozí a příchozí bod informační výměny.

V rámci globálního poslání

„Naše globální poslání vyžaduje, aby k nám měli jednotlivci bezpečný přístup odkudkoliv. Vytvoření této stránky je jen další z mnoha cest, kterou jdeme tam, kde jsou lidé,“ uvedla ředitelka CIA pro veřejné záležitosti Brittany Bramell.

Kromě tipů, které mohou uživatelé CIA posílat, nabídne podle samotné organizace jejich anonymní webová stránka také třeba možnost podání žádosti o zaměstnání nebo kontrolu The World Factbook – online „encyklopedie“, která obsahuje informace o vládách, ekonomikách a lidech po celém světě.

Chce se CIA přiblížit mladší generaci?

Nové oznámení CIA navazuje na nedávné rozhodnutí zpravodajské agentury se spuštěním instagramového účtu, kde zveřejňuje „umělecké fotky“ svých agentů se slovními hříčkami.

Kromě potenciálních informací tak může být využití temného webu součástí širší strategie a posunu agentury v rámci oslovení mladší generace lidí.

Ilustrační foto

KOMENTÁŘ: V CIA nám byla demokracie úplně ukradená. Budeme intervenovat kdykoliv. Bývalí agenti promlouvají

V tiskové zprávě se také uvádí, že Tor byl původně vyvinut v součinnosti s americkým námořnictvem s myšlenkou, aby jeho členové mohli komunikovat soukromě. Jak uvádí PandoDaily, vytvoření softwarového systému Tor však nefinancovala pouze americká vláda a lidé, kteří pro ni pracovali (mezi jinými třeba NSA), ale užívají ji rovněž jiné americké tajné služby k maskování identit svých lidí v terénu.

Mají účty se štěnátky, aby si vás získali

Podle Edwarda Snowdena, whistle-blowera (informátora) dříve pracujícího pro NSA nyní s azylem v Rusku, jsou nástroje jako sociální sítě snahou zpravodajských agentur o pozitivní PR a reklamu.

„Mají twitterové účty, instagramové účty se štěňátky a všechno tohle, protože chtějí být přátelští. Chtějí být na vaší straně,“ uvedl Snowden s odkazem na svého bývalého zaměstnavatele.

Co je temný web / dark net?

Temný web je část internetu, která je přístupná pouze prostřednictvím speciálního softwaru či konfigurace. Webové vyhledávače ho neindexují (nezaznamenávají). Dark web sám o sobě není nelegální. V řadě zemí, kde je omezen a kontrolován internet, umožňuje lidem například anonymní přístup ke svobodným informacím.

Vzhledem k anonymitě se na něm však na druhé straně mohou nacházet stránky s ilegálním obsahem, například diskuzní fóra ohledně prodeje drog, falešných identit, zbraní nebo nájemných vražd. Na úložištích lze zase narazit třeba na nelegální pornografii.

reklama

reklama