Cigarety a uzeniny jako smrtelná kombinace. Fatální jsou především pro ženy

Kouříte? Dopřáváte si chlebíčky se šunkou a dalšími uzeninami? Odborníci varují: Jedná se o smrtelnou kombinaci způsobující rakovinu plic. Zbystřit by měly především ženy starší 35 let. Jejich křehčí konstituce těla je na onemocnění mnohem náchylnější, varují plicní lékaři.
Závislost na cigaretách
Závislost na cigaretách
foto pixabay

reklama

V ohrožení rakovinou plic a dalšími závažnými chronicko-obstrukčními plicními nemocemi jsou převážně ženy. U mužů výskyt rakoviny pomalu klesá, právě u žen naopak roste. Je to způsobeno trendem, který vznikl v padesátých letech minulého století, kdy kouření začalo být u žen trendem. „Na základě průzkumů, které mapovaly výskyt rakoviny plic v Česku od roku 1977 do roku 2016, klesl roční výskyt tohoto zhoubného onemocnění u mužů o 9,9 %. U žen za stejné období naopak vzrostl o 32,8 %,“ říká Martina Vašáková, předsedkyně ČPFS a přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice.

Rakovina plic

Kouření cigaret je v téměř 90 % příčinou vzniku plicního karcinomu. Jak u pasivních, tak u aktivních kuřáků. „Ženy, které jí často uzeniny, svému zdraví také nepřispívají. Nejhůř jsou na tom ale dámy, jež cigarety a uzeniny kombinují. Ty téměř stoprocentně nějakou plicní nemoc dostanou,“ říká Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. 

Nemoc lékaři většinou objeví až v pozdním stádiu. Pacienty většinou nic nebolí a žádná omezení necítí. Aby se rakovina plic odhalila včas, usilují lékaři o zpřístupnění plicního screeningu. Ten by podle nich pomohl rakovinu odhalit včas. Takové vyšetření by se týkalo až 390 tisíců rizikových osob, a to hlavně těžkých kuřáků. Včasné odhalení nemoci je důležité, ale zásadnější je prevence. „Lidé by měli vdechovat čistý vzduch, jíst zdravě, sportovat a vyhýbat se uzeninám. Lékaři také doporučují kontakt se zvířaty a práci na zahradě. Nejvýznamnější zásadou je pak samozřejmě nekouřit,“ uzavírá Koblížek.

Nově léčba pomocí imunoterapie

Podle plicních doktorů může pomoct léčba prostřednictvím vlastní imunity. Dokáže prodloužit život ve velmi dobré kvalitě o několik let. Pacienti i bez předchozí chemoterapie mohou léčbou prostřednictvím imunoterapie projít. „Pacienti s metastatickým nemalobuněčným karcinomem plic mohou dostat imunoterapeutickou léčbu už v první linii, tedy po stanovení diagnózy. Dostávají ji okamžitě, kdy je její efekt nejlepší. Doufáme, že postupně doženeme západní Evropu a naši pacienti se dostanou i k dalším imunoterapeutickým lékům co nejdříve po diagnóze,“ doplňuje prof. Vašáková s tím, že imunoterapeutickou léčbu v Česku zatím dostaly stovky lidí s karcinomem plic.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!