Cigarety a uzeniny jako smrtelná kombinace. Fatální jsou především pro ženy

V ohrožení rakovinou plic a dalšími závažnými chronicko-obstrukčními plicními nemocemi jsou převážně ženy. U mužů výskyt rakoviny pomalu klesá, právě u žen naopak roste. Je to způsobeno trendem, který vznikl v padesátých letech minulého století, kdy kouření začalo být u žen trendem. „Na základě průzkumů, které mapovaly výskyt rakoviny plic v Česku od roku 1977 do roku 2016, klesl roční výskyt tohoto zhoubného onemocnění u mužů o 9,9 %. U žen za stejné období naopak vzrostl o 32,8 %,“ říká Martina Vašáková, předsedkyně ČPFS a přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice.
Kouření cigaret je v téměř 90 % příčinou vzniku plicního karcinomu. Jak u pasivních, tak u aktivních kuřáků. „Ženy, které jí často uzeniny, svému zdraví také nepřispívají. Nejhůř jsou na tom ale dámy, jež cigarety a uzeniny kombinují. Ty téměř stoprocentně nějakou plicní nemoc dostanou,“ říká Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
Nemoc lékaři většinou objeví až v pozdním stádiu. Pacienty většinou nic nebolí a žádná omezení necítí. Aby se rakovina plic odhalila včas, usilují lékaři o zpřístupnění plicního screeningu. Ten by podle nich pomohl rakovinu odhalit včas. Takové vyšetření by se týkalo až 390 tisíců rizikových osob, a to hlavně těžkých kuřáků. Včasné odhalení nemoci je důležité, ale zásadnější je prevence. „Lidé by měli vdechovat čistý vzduch, jíst zdravě, sportovat a vyhýbat se uzeninám. Lékaři také doporučují kontakt se zvířaty a práci na zahradě. Nejvýznamnější zásadou je pak samozřejmě nekouřit,“ uzavírá Koblížek.
Podle plicních doktorů může pomoct léčba prostřednictvím vlastní imunity. Dokáže prodloužit život ve velmi dobré kvalitě o několik let. Pacienti i bez předchozí chemoterapie mohou léčbou prostřednictvím imunoterapie projít. „Pacienti s metastatickým nemalobuněčným karcinomem plic mohou dostat imunoterapeutickou léčbu už v první linii, tedy po stanovení diagnózy. Dostávají ji okamžitě, kdy je její efekt nejlepší. Doufáme, že postupně doženeme západní Evropu a naši pacienti se dostanou i k dalším imunoterapeutickým lékům co nejdříve po diagnóze,“ doplňuje prof. Vašáková s tím, že imunoterapeutickou léčbu v Česku zatím dostaly stovky lidí s karcinomem plic.