Čína čelí poklesu populace. Předběhne ji Indie?

Prvenství v počtu obyvatelstva si v novodobé historii vždy udržovala Čína. Jenže jak se zdá, brzy může být všechno jinak. Podle posledních statistik čelí čtvrtá největší země světa populační stagnaci. Zdá se tak, že to nebude tak dlouho trvat a Čínu předběhne Indie. A jak je na tom Česká republika?
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Podle výsledků takzvané „Green Book of Population and Labor“, které zveřejnila čínská Akademie sociálních věd (CASS), bude růst čínské pracující populace stagnovat. V závislosti na to se předpokládá, že populace takzvaných „závislých“ (tím se myslí nepracující lidé včetně dětí a seniorů) se naopak zvýší, což bude mít dalekosáhlý sociálně-ekonomický dopad na tuto zatím nejlidnatější zemi světa.

„Z teoretického hlediska je dlouhodobý pokles obyvatelstva zejména v případě, že v souladu s tím narůstá stárnoucí populace, způsoben nepříznivými sociálně - ekonomickými důsledky,“ uvádí zprava CASS. „Pro čínskou populaci je nejzásadnější událostí v první polovině 21. století fakt, že nastala éra takzvaného negativního/pasivního růstu obyvatelstva a s tím spojená malá porodnost,“ dodává zpráva.

Očekává se, že přibližně v roce 2050 klesne počet čínských obyvatel na 1,36 miliardy, což následně sníží počet pracujících o zhruba 200 milionů. Pokud míra plodnosti zůstane na podobných číslech, jako jsou ta současná, populace by do roku 2065 mohla poklesnout až na 1,17 miliardy.

Globální bitvy se nyní bojují zcela jinak než dříve - za pomoci umělé inteligence.

Politika a AI: USA a Čína spolu soupeří ve vývoji umělých inteligencí

V Indii, která je v současnosti druhou nejlidnatější zemí světa, naopak počet obyvatel stále stoupá. Podle odhadů OSN předběhne Čínu v počtu obyvatel do pěti let.

Další výzkum OSN ukázal, že v roce 2100 bude více než 80 procent světového obyvatelstva žít v Asii nebo Africe. Nejrychleji rostoucí populací a zároveň sedmou nejpočetnější na světě je Nigérie. Není žádným překvapením, že kromě Afriky klesá míra porodnosti téměř ve všech oblastech světa.

Jak jsou na tom Češi?

Populace České republiky dlouhodobě roste. Od roku 2003 byl její růst přerušen pouze jednou, v roce 2013. V roce 2017 v ČR přibyli obyvatelé jak přirozenou cestou, tak stěhováním. Podle Českého statistického úřadu měla ČR k 30. září 2018 10 637 794 obyvatel. Co do počtu obyvatel se Česká republika celosvětově nachází na 87. místě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!