Čína je hrozba, Británie by měla Huawei přehodnotit, uvedl Mike Pompeo před setkáním s britským premiérem

Britský premiér Boris Johnson má dnes ve svém sídle na Downing Street jednat s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Den před plánovaným brexitem se dá očekávat, že se jednání stočí i k budoucnosti vzájemných vztahů. Stěžejním tématem však bude podle prohlášení amerického politika dodání nové technologie 5G čínskou společností Huawei, před čímž USA varují.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Mike Pompeo se netají svou nelibostí k rozhodnutí Velké Británie využít pro zavedení nových telekomunikačních sítí 5G čínskou společnost Huawei. Pověření čínského technologického giganta touto dodávkou by mohlo podle některých hlasů ohrozit transatlantické sdílení zpravodajských informací.

Co to sakra děláte, přátelé? Čína je hrozbou naší doby

Americký ministr zahraničí před jednáním s Borisem Johnsonem uvedl, že Čína je „hrozbou naší doby“ a že Peking nesdílí hodnoty, jaké zastávají Velká Británie a USA. Pompeo tím dal očividně najevo nespokojenost Washingtonu ohledně britské volby pro Huawei.

„Čínská komunistická strana představuje hlavní hrozbu naší doby. Je to obrovská ekonomika, s níž je americká ekonomika hluboce provázaná,“ uvedl Pompeo.

Pompeo rovněž trval na tom, že USA budou vždycky připraveny Británii říct: „Co to sakra děláte?“ pokud nebudou souhlasit s kroky, které ostrovní země činí – jako v případě poskytnutí role čínské firmě v rámci 5G sítí. Zdůraznil však, že vzájemný speciální vztah je dost silný na to, aby přežil rozdíly.

„Pravdou je, že je to právě váš nejlepší přítel, kterému zavoláte a řeknete: ‚Co to sakra děláš?‘“ uvedl po boku britského ministra zahraničí Dominica Raaba.

Mike Pompeo

Mike Pompeo navštíví Maďarsko, Polsko a Slovensko. Chce odrazovat od spolupráce s Čínou

USA trvají na tom, aby Britové krok přehodnotili

Včera po příletu do Londýna americký ministr zahraničí zase Huawei označil za prodlouženou ruku Komunistické strany Číny a „reálné riziko“. Trvá také na tom, aby Británie svůj krok přehodnotila.

Boris Johnson se doposud otázce dodávky Huawei na 5G spíše vyhýbal, jelikož by tato debata mohla vést k rozporům v jeho konzervativní straně.

Ačkoliv byla společnost Huawei podle Daily Mail klasifikována jako „vysoce rizikový dodavatel“, ministři dospěli k závěru, že zákaz této firmě by oddálil zavedení 5G až o tři roky. Důsledkem by navíc bylo i výrazné navýšení nákladů, které by dopadlo na občany a ekonomiku.

Kompromisní dohoda s bezpečnostními omezeními

V kompromisní dohodě, která je na stole, by firmě byl udělen zákaz zapojení do „základní“ infrastruktury, která umožňuje přístup k citlivým datům, a její dodavatelská činnost by byla omezena na „okrajové části“ systému, jako jsou antény či stožáry. Celkový podíl firmy by měl být omezen na 35 procent.

Začátkem tohoto týdne Boris Johnson řekl Donaldu Trumpovi, že Británie bude spolupracovat se západními partnery na diverzifikaci technologického trhu a „prolomení dominance“ společností jako Huawei.  

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!