Čína odmítla americkou kritiku týkající se potlačování práv muslimské menšiny

Pompeo Čínu vyzval k propuštění ujgurských muslimů, kteří se nacházejí ve velkých táborech. Stalo se tak po setkání s rodinnými příslušníky pozůstalých. „Vyzýváme čínskou vládu, aby okamžitě propustila příbuzné těchto osob a všechny ostatní svévolně držené v táborech,“ uvedlo ministerstvo zahraniční ve svém prohlášení. Podle amerického ministerstva zahraniční jsou podmínky v táborech velmi špatné a muslimové jsou navíc nuceni pít alkohol a jíst vepřové. Zpráva OSN zmiňuje, že v regionu jsou potlačována i práva Kazachů.
Čínská vláda v souvislosti s kritikou své politiky v Sin-ťiangu začala pořádat cesty pro diplomaty po provincii. Region Sin-ťiang v tomto roce navštívily dvě skupiny. První se skládala čistě z evropských diplomatů a druhou skupinu tvořil mix diplomatů z několika států (například Řecko a Maďarsko) a dále novináři z agentury Reuters. Americké úřady těmto novinářům sdělily, že podle jejich zjištění byly tyto cesty po Sin-ťiangu předem velmi důkladně naplánovány s cílem propagovat příběhy o problematickém regionu podle představ a záměrů čínského vedení.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang označila cesty pro diplomaty a reportéry, které byly organizovány čínskou vládou do západní oblasti regionu Sin-ťiang, za úspěšné. Spolu s tím odmítla kritiku americké vlády ohledně potlačování práv ujgurských muslimů a nazvala ji „očerňováním“ skutečné politiky v regionu.
Čína se také postavila proti rostoucí kritice západu, který upozorňuje zejména na kontroverzní program, jehož součástí je existence internačních táborů. Čínští představitelé toto tvrzení odmítli a místo toho označili kritizované tábory za „střediska odborného vzdělávání a zaměstnanosti“ pro „provinilé v méně závažných trestných činech“. Čína zároveň poukazuje na fakt, že separatisté ze Sin-ťiangu mívají v úmyslu zapojit se do teroristických skupin. Tábory tedy navíc hájí jako protiteroristické opatření.
Mluvčí čínského ministerstva zahraniční Geng Shuang v reakci na to řekla, že uvedené cesty mají naopak za cíl pozvednout základní povědomí o situaci v Sin-ťinagu. „Diplomaté a novináři, kteří se zúčastnili těchto výprav, zažili na vlastní kůži skutečnou situaci v Sin-ťinagu,“ řekla mluvčí Shuang. Spolu s tím uvedla, že účastnící výprav pozitivně ohodnotili čínskou politiku v regionu a obzvláště ocenili „klid, řád, zaměstnanost a spokojenost lidí žijících v regionu“.
Ve čtvrtek Čína rovněž poděkovala Kazachstánu za podporu jeho tvrdého zásahu proti neklidné části západního regionu Sin-ťiangu. Obě strany se dohodly na budoucí společné koordinaci v souvislosti s potíráním „terorismu, separatismu a extremismu“.
Autonomní region Sin-ťiang je domovem pro více než 11 miliónů Ujgurů, kteří tvoří téměř polovinu obyvatelstva regionu. Ujgurové jsou menšinou vyznávající islám. Region Sin-ťiang je strategicky důležitý pro Čínu, protože hraničí s osmi zeměmi - Mongolskem, Ruskem, Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem, Pákistánem a Indií; hraniční čára je 5 400 km dlouhá.
Dalibor Zítko