Čína plánuje první podmořskou základnu na světě. Má být 6 kilometrů hluboko

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vědce, aby v Jihočínském moři pracovali na hlubokomořské základně pro bezpilotní výzkumné ponorky a roboty. Čína se tak má stát první zemí s podmořskou základnou, informoval server Russia Today.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Odvážný plán Čína odhalila tento měsíc na Čínské Akademii věd v Pekingu po prezidentově návštěvě. Základna by měla být situována v nejhlubší části oceánu – asi 6 tisíc metrů pod mořem. Vědci budou muset vyvinout nové technologie a materiály, které zvládnou náročné podmínky včetně tmy a drtivého atmosférického tlaku. 

Vědci doufají, že se jim povede postavit podmořskou základnu kontrolovanou umělou inteligencí, v rámci které by bezpilotní průzkumné vozy spolu s roboty prováděly vědecký výzkum.

Ilustrační foto

Čína postaví první podmořský tunel pro vysokorychlostní vlaky. Má sloužit hlavně turistům

„Je to stejná výzva jako vybudování kolonie pro roboty a umělou inteligenci na cizí planetě,“ uvedl jeden ze zainteresovaných vědců. „Ta technologie může změnit svět.“

Jedním z potenciálně vhodných míst je podle vědců Manilský příkop, kde se eurasijská deska střetává s tichomořskou. Nadšení vědců však tlumí fakt, že zatím prozkoumali asi jedno procento mořského dna, které pokrývá 70 % Země, a vědí tak zatím velmi málo ohledně jeho povrchu.

Projekt učiní Čínu konkurenceschopnější

Podmořskou základnu pravděpodobně nebude schvalovat Washington. Americký nesouhlas nicméně nezastavil Čínu ani u jiných off-shorových projektů. Do roku 2020 plánuje komunistická velmoc například postavit první plovoucí jadernou elektrárnu. Podmořskou základnu by chtěla mít hotovou v podobném časovém horizontu.

„Projekt učiní Čínu silnější a vyspělejší. Požene dopředu vědu spojenou s vývojem materiálů, bude stimulovat inovace a zvýší konkurencischopnost čínské výroby,“ sdělil člen výzkumného týmu Tu Čching-chaj.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!