Čína plánuje první podmořskou základnu na světě. Má být 6 kilometrů hluboko

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vědce, aby v Jihočínském moři pracovali na hlubokomořské základně pro bezpilotní výzkumné ponorky a roboty. Čína se tak má stát první zemí s podmořskou základnou, informoval server Russia Today.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odvážný plán Čína odhalila tento měsíc na Čínské Akademii věd v Pekingu po prezidentově návštěvě. Základna by měla být situována v nejhlubší části oceánu – asi 6 tisíc metrů pod mořem. Vědci budou muset vyvinout nové technologie a materiály, které zvládnou náročné podmínky včetně tmy a drtivého atmosférického tlaku. 

Vědci doufají, že se jim povede postavit podmořskou základnu kontrolovanou umělou inteligencí, v rámci které by bezpilotní průzkumné vozy spolu s roboty prováděly vědecký výzkum.

Ilustrační foto

Čína postaví první podmořský tunel pro vysokorychlostní vlaky. Má sloužit hlavně turistům

„Je to stejná výzva jako vybudování kolonie pro roboty a umělou inteligenci na cizí planetě,“ uvedl jeden ze zainteresovaných vědců. „Ta technologie může změnit svět.“

Jedním z potenciálně vhodných míst je podle vědců Manilský příkop, kde se eurasijská deska střetává s tichomořskou. Nadšení vědců však tlumí fakt, že zatím prozkoumali asi jedno procento mořského dna, které pokrývá 70 % Země, a vědí tak zatím velmi málo ohledně jeho povrchu.

Projekt učiní Čínu konkurenceschopnější

Podmořskou základnu pravděpodobně nebude schvalovat Washington. Americký nesouhlas nicméně nezastavil Čínu ani u jiných off-shorových projektů. Do roku 2020 plánuje komunistická velmoc například postavit první plovoucí jadernou elektrárnu. Podmořskou základnu by chtěla mít hotovou v podobném časovém horizontu.

„Projekt učiní Čínu silnější a vyspělejší. Požene dopředu vědu spojenou s vývojem materiálů, bude stimulovat inovace a zvýší konkurencischopnost čínské výroby,“ sdělil člen výzkumného týmu Tu Čching-chaj.

Reklama
Reklama