Čína plánuje vypustit do vesmíru síť satelitů. Budou ve vysokém rozlišení sledovat zemský povrch

Čínská provincie Chaj-nan plánuje v příštím roce vybudování vesmírného satelitního systému Sanya-1. Má se jednat o první satelity v regionu pro dálkový průzkum, které mají být schopné přenášet obrázky ze Země s vysokým rozlišením. Uvedla to s odkazem na tamní noviny agentura TASS.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Systém Sayna-1 se má skládat ze dvou zařízení, které jsou v současné době ve výrobě. Tyto satelity mají být podle čínských médií použity pro zemědělství, lesnictví, rybářský průmysl nebo výzkum oceánu.

Dohled pro lodní dopravu, rybářství nebo záchranné akce

Kosmické zařízení vyvinula ču-chajská společnost Satellite Aerospace Technology za použití technologie Harbinské polytechnické univerzity. Kromě satelitního systému Sanya-1 ještě chaj-nanská provincie plánuje vyslat do vesmíru skupinu dalších satelitů včetně čtyř sond Chaj-nan-1 a dvou dalších San-ša-1.

Ilustrační foto: hvězda

Největší zaznamenaná exploze v historii vesmíru. Nahlédnou vědci díky supernově na samý počátek „všeho“?

Po úspěšném vytvoření této satelitní konfigurace potom budou zařízení zprostředkovávat dohled nad zemským povrchem pro potřeby lodní dopravy a rybářství. Dále pak satelity bude možné využívat během pátracích a záchranných operací na moři.

Čínsko-ruské kosmické centrum

V roce 2014 Čína vytvořila hlavní infrastrukturu kosmodromu Wen-čchang. Blízkost tohoto kosmického zařízení rovníku usnadňuje odpálení těžkých raket do vesmíru. Podle čínského vesmírného programu má být základna využita pro vysílání modulů na čínskou vesmírnou stanici a také pro budoucí výzkum Měsíce.

Před necelými dvěma lety, v červenci 2018, chaj-nanský guvernér Shen Xiaoming v rozhovoru pro TASS uvedl, že tamní úřady jsou připraveny zřídit v provincii pro výše zmíněné účely specializované rusko-čínské centrum.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!