Čína po 25 letech zákazu uvažuje o opětovném povolení obchodování s rohy nosorožců

I přes rychlé vymírání ohrožených druhů chce Čína zrušit zákaz obchodu s kostmi tygrů a rohy nosorožců. Povolit ho hodlá pro potřeby tradiční medicíny, přestože léčebné účinky získávaných látek dosud nikdo neprokázal. Světový fond na ochranu přírody čínskou vládu silně kritizuje.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Čínská vláda chce zrušit zákaz obchodování s kostmi tygrů a rohy nosorožců. Důvodem je jejich užití v tradiční čínské medicíně, přestože přínos této léčebné metody nebyl zatím nikdy vědecky potvrzený.

Zákon zakazuje obchod s těmito produkty už 25 let. Jeho zrušení je od začátku pod silnou palbou kritiky hlavně ze strany Světového fondu na ochranu přírody. Ten uvedl, že případné zrušení zákazu bude mít "ničivé důsledky", a že je potřeba dát jasně najevo, že přežití nosorožců a tygrů je důležitější než výnos z prodeje částí jejich mrtvých těl.

Zachrání aktivisté vymírající druhy?

Zákon z roku 1993 výrazně snížil poptávku po kostech tygrů a rozích nosorožců. A Čína do té doby tvořila největší spotřebitelský trh s těmito výrobky.

Díky zákazu se podle odborníků mezitím povedlo zamezit definitivnímu vymření tygrů a nosorožců. Světový fond na ochranu přírody má ale nyní strach, že se poptávka se zrušením zákazu opět zvýší, a opět tak ohrozí vzácné a vymírající druhy.

Po velkém tlaku ochránců přírody a výzvě od Světového fondu na ochranu přírody Čína podle britské stanice BBC připustila, že zrušení zákazu přece jen odloží, byť neuvedla jak dlouho bude tento odklad trvat.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!