Čína reaguje na Trumpův podpis zákonů k Hongkongu: Nepodceňujte naší ochranu jedné země, dvou systémů

Americký prezident Donald Trump podepsal zákony, které podporují prodemokratické protesty v Hongkongu.
Donald Trump
Donald Trump
wshw

reklama

„Podepsal jsem tyto zákony z úcty k prezidentu Si Ťin-pchingovi, Číně a lidu Hongkongu v naději, že vůdci a zástupci Číny a Hongkongu dokážou pokojně řešit své rozpory tak, aby zajistili dlouhodobý mír a prosperitu pro všechny,“ uvedl americký prezident ke svému podpisu.

Zákony o lidských právech a demokracii v Hongkongu minulý týden odsouhlasily Sněmovna reprezentantů i Senát.

Čínský hněv

Na Trumpův podpis okamžitě negativně reagovala jak hongkongská vláda, tak samotná Čína. Peking dokonce mluví o odplatě, což by pochopitelně mohlo ohrozit obchodní vztahy obou zemí a narušit i globální ekonomiku.

Čína zákon odsoudila jako hrubý zásah a porušení mezinárodního práva a označila Spojené státy za „největší černou ruku“, která se skrývá za nepokoji v Hongkongu.

Americká televize CNBC uvádí prohlášení čínského ministerstva zahraničí: „Oficiálně říkáme USA a hrstce opozičních politiků v Hongkongu, kteří sledují americké vedení, aby nepodceňovali naše odhodlání chránit prosperitu a stabilitu Hongkongu, nepodceňovali naši víru v ochranu ‚jedné země, dvou systémových politik‘. Nepodceňujte naše schopnosti a strategie ochrany suverenity, bezpečnosti, růstu a práv naší země.“

Navíc prohlášení čínského ministerstva uvádí, že Trumpův podpis „sjednotí Číňany, včetně krajanů v Hongkongu, k pochopení zlověstných záměrů a hegemonické povahy USA. Číňany to sjednotí a americký komplot bude odsouzen k selhání.“

Přesto vše Peking stále naznačuje, že chce, aby problém Hongkongu zůstal mimo vzájemnou diskuzi USA–Čína o obchodní válce. Vztahy obou zemí jsou však nyní velmi narušené.

ilustrační foto

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Pohonné hmoty v Česku může zlevnit krach jednání USA a Číny. Jeho riziko roste, Trump totiž podpořil Hongkong

Nezávisle na tom uvádí agentura Reuters názor některých analytiků, kteří tvrdí, že omezení zvláštního statusu Hongkongu by bylo pro USA zničující, neboť pro své podnikání využívá své speciální podmínky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!