Čína tvrdí, že ve hře není jen Huawei. Jde o daleko víc!

Společnost Huawei byla založena v roce 1988 v období vládnutí Teng Siao-pchinga, který prováděl rozsáhlé ekonomické reformy. S kapitálem necelých deset tisíc eur firmu založil bývalý důstojník Čínské lidové armády Ren Čeng-fej.
Hlavním soupeřem Spojených států se stává Čína
Hlavním soupeřem Spojených států se stává Čína
onego

reklama

V současnosti je Huawei, vyrábějící telekomunikační zařízení i chytré telefony,  v tomto oboru druhou největší firmou na světě a mluví se o tom, že by se mohla stát světovou jedničkou. Tolik krátká informace ke společnosti, které se dostalo tolik nelibosti západního světa a nejen u nás zasáhla politickou sféru.

Čínský deník Global Times vycházející v angličtině podal reportáž z továrny společnosti Huawei v Songshanu u čtvrtého největšího čínského města Tong-kuan v jižní Číně, kde podle popisu čínského novináře v provincii Kuang-tung vznikají „továrny budoucnosti“. Mezi nimi je i továrna Huawei, která má plně robotizovanou výrobu, kde byly do vývoje investovány miliony dolarů. Aby se čtenáři nemýlili, je v reportáži vyzdvihovaná příkladná péče o zaměstnance a zdůrazňuje se fakt, že se nejedná o továrnu jako bezohledné místo s účelem vykořisťování zaměstnanců pro vyšší zisky. V článku se poukazuje na sebevraždy zaměstnanců firmy Foxconn, zatímco pracovníky Huawei vítá při vstupu do továrny jakýsi panel s emotikony. Pracovník si při vstupu do zaměstnání vybere podobu emotikonu podle své nálady. Když se cítí pod psa a zvolí zamračený nebo smutný emotikon, šéf mu v chatu nabídne pomocnou ruku, že mu problém pomůže vyřešit.

Emotikony ani popisované roboty nejsou v článku – reportáži to podstatné a spíše je podtrhováno, čtenáře také více zaujme vysvětlení důvodů, proč je právě společnost Huawei napadána a obviňována z nekalých úmyslů. Podle listu Global Times za vším stojí snaha Washingtonu vyvíjet na Čínu tlak v souvislosti se stoupajícím obchodním napětím a jednou z amerických snah je blokovat Pekingu jeho inciativu nazvanou Made in China 2025, ve které Huawei hraje klíčovou roli. Huawei se pro Číňany stala vzorem a příkladem jak dohnat a předehnat zahraniční konkurenci v oblasti high - end technologií.

Článek končí tím, že se americké vládě nepodaří zastavit Huawei v ambicích vedoucích k nové generaci bezdrátových technologií. „To znamená, neznemožní to Číně dosáhnout svých cílů Made in China 2025, protože země se již na této cestě nachází,“ uzavírá optimisticky autor článek.

Co je Made in China 2025

V květnu roku 2015 premiér Li Kche-čchiang představil strategický plán, že se Čína přemění z výrobny levného zboží nízké kvality na výrobky vyšší hodnoty a služeb. Jednalo se o návrh modernizace čínského průmyslu a soustředění se na oblast špičkových technologií, včetně farmaceutického, automobilového, leteckého průmyslu a polovodičů, které v té době byly doposud doménou zahraničních firem. Premiér to zkratkou nazval „revolucí kvality“. Západní politologové to vysvětlují touhou čínských vůdců udržet si moc s tím, že mají strach, že zpomalení hospodářského růstu by vyvolalo krizi a tím také velké lidové nepokoje (viz) . Svým způsobem Čína v tomto svém projektu čerpá inspiraci z německého plánu "Industry 4.0", který byl poprvé projednán v roce 2011 a později přijat v roce 2013. Čínský plán byl vypracován během dvou a půl let ministerstvem průmyslu a informačních technologií společně se 150 odborníky z Čínské akademie inženýrství (CAE).

Podle čínské interpretace problému jde Američanům o to zastavit v Číně všeobecný technologický rozvoj, který by znamenal, že po Huawei začnou dominovat ve světě další a další čínské firmy v oblasti high-tech, kde dosud hrají prim spíše USA. Mimo jiné v roce 2013 zaujala firma Huawei japonský think thank Japan’s 21st Century Public Policy Institute a spolu s ním i více známý americký Center for strategic and international studies, který má velký vliv na americkou vládu. Instituce vypracovaly společnou studii o čínské konkurenceschopnosti a firmě Huawei (China’s Competitiveness: Huawei). Do akce se dále zapojila špionážní skupina zvaná „Pět očí“ (Five Eyes), skládající se ze zemí USA, Kanady, Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu.

reklama

reklama