Čína vyzvala představitele Prahy a jejího starostu, aby nepodkopávali vzájemné vztahy

Ve středu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang upozornil vedení Prahy a jejího starostu, aby přestali podkopávat čínsko-české vztahy.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang
foto: fmprc

reklama

Mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang vystoupil s tímto prohlášením na tiskovém briefingu a potvrdil, že Čína již přijala určitá opatření v reakci na protičínské akce hlavního města Prahy a jeho starosty.

Mimo jiné ve své řeči uvedl, že vedení Prahy a její starosta se po určitou dobu chovali velmi špatně v otázkách týkajících se národní suverenity Číny a jejích klíčových zájmů, včetně Tchaj-wanu a Tibetu. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí tyto akce Prahy vážně poškodily city čínského lidu a podkopaly vazby mezi oběma zeměmi, a to zejména dobrou atmosféru vzájemných vztahů a spolupráce.

„To je důvodem, proč Čína nebude zvát představitele spřízněných stran a osobnosti Prahy,“ uvedl mluvčí Keng.

Na závěr vyzval pražskou administrativu a politické představitele ke změně názorů a nechť přestanou poškozovat čínsko-české vztahy. „V opačném případě budou nakonec poškozeny jejich vlastní zájmy,“ dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Jednou z prvních protireakcí Číny bylo zrušení turné Pražské filharmonie.

V tomto sporu je hlavním bodem sváru to, že pražští představitelé chtějí změnit vzájemnou smlouvu Pekingu a Prahy. Radní chtějí ze smlouvy odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Je mimo jiné známo, že na magistrátu vlála tibetská vlajka a bylo ji možné vidět i v některých oknech úřadu. Vedení radnice také pozvalo předsedu tibetské exilové vlády Lobsanga Sangaye na návštěvu Prahy.

Reakce českých představitelů

Pražský primátor Zdeněk Hřib již na čínské prohlášení reagoval na svém twitteru:

„Čína by se měla v česko-čínských vztazích více soustředit na dodržení předchozích slibů investic, které nebyly z jejich strany splněny. Zrušení turné Pražské filharmonie, která už měla podepsanou smlouvu, ukazuje především to, že Čína není spolehlivý obchodní partner.“

Pro agenturu ČTK navíc Zdeněk Hřib vysvětlil svůj postoj k výše uvedené změně vzájemné smlouvy: „Vyjmutí nadbytečné politické deklarace ze smlouvy o partnerských městech mezi Pekingem a Prahou nevnímám jako narušování česko-čínských vztahů. Chceme mít apolitická partnerství založená na kulturní výměně, která budou oboustranně výhodná. Čína se naopak celou situaci pokouší zpolitizovat a že Peking ve smlouvách například s Londýnem nebo Rigou podobnou deklaraci rovněž nemá. Není důvod, proč by ji tam měla mít Praha."

Již dříve primátor Hřib uvedl, že by se čínská strana měla spíše zaměřit na plnění slibů ohledně investic u nás.

Pražské radní podpořil na twitteru Jiří Pospíšil, předseda TOP 09:

„Čína vyzvala vedení Prahy, aby nenarušovalo čínsko-české vztahy. Vyzývám tedy soudruhy z Číny, aby konečně začali dodržovat lidská práva a přiblížili se standardům západních demokracií. Pak budou vztahy mezi Čínou a Prahou bezproblémové.“

 

Mirko Radušević

reklama

reklama