Číňané mají strach z nové epidemie. Vláda: Není to SARS ani MERS

Psala se léta 2002 až 2003, kdy v Číně řádila infekce nemoci SARS na jejíž následky zemřelo v zemi přes sedm set lidí. Nyní se objevila epidemie – záhadná forma zápalu plic. Úřady tvrdí, že se nejedná o SARS a není to ani ptačí chřipka (MERS, tedy Middle East Respiratory Syndrome), která rovněž měla tragické následky.
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová na hongkongském letišti
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová na hongkongském letišti
Foto copy AP

reklama

Již několik týdnů registrují v Číně záhadný zápal plic, kterým se nakazily desítky lidí. Ve městě Wu-chan se neznámým virem nakazilo 59 osob, které jsou v kritickém stavu. Někteří z pacientů pracovali na místní tržnici, kde prodávali nejen ryby a plody moře, ale také drůbež a králíky. Radnice rozhodla okamžitě tržnici uzavřít, dokud nebude příčina onemocnění zjištěna.

Panuje obava, že virus mohl ze zvířat přeskočit na člověka. V Singapuru, Hongkongu nebo Makau jsou rovněž obavy z šíření infekce. Zdravotnická zařízení a lékaři v Číně mají nařízeno, aby okamžitě nahlásili případy osob, které během posledních čtrnácti dnů ve Wu-chan nebo jeho provincii pobývaly a mají příznaky zvýšené teploty.

Tržnice ve Wuhanu
Autor: foto johorkaki blog Tržnice ve Wuhanu

Světová zdravotnická organizace byla o případu informována a je v kontaktu s čínskými zdravotníky.

V letech 2002 až 2003 se SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome – těžký akutní respirační syndrom) rozšířil z jižní části Číny po celé zemi. Nyní informace na internetu píší, že se v současnosti rovněž jedná o koronavir SARS-CoV.

Koronavirus SARSu je považován za živočišný virus z dosud nezjištěného zvířecího druhu, uvažuje se o netopýrech. Virus se měl koncem roku 2002 rozšířit na jiná zvířata a poprvé infikovat lidi v jihočínské provincii Kuang-tung.

reklama

reklama